понедељак, 30. октобар 2023.

PRATEĆI PROGRAMI XIX SLOBODNE ZONE - O TIKTOKU, OBRAZOVANJU I KULTURI SLOBODE


 


Da li je moguće uspostaviti školski sistem koji će proizvoditi samosvesne građane, imaju li TikTok sadržaji kulturno-umetničku vrednost, zašto i kada kultura može da bude štetna, samo su neka od pitanja koja će biti pokrenuta u okviru pratećih programa XIX Slobodne zone.

 

DIGITALNI PROPELER






Program namenjen profesionalcim iz filmske industrije, Digitalni propeler ove godine bavi se promocijom razvoja filmova i serija za mladu publiku. Viola Gabrijeli, šefica programa Young Horizons Industry, održaće onlajn masterklas 1. novembra u 10 sati o animaciji i sadržajima za mladu publiku namenjen producentima, distributerima i agentima za prodaju.


Prijava za masterklas, organizovan u saradnji sa Media deskom Srbije, može se popuniti ovde.


 

KOMPAS







Nakon projekcije filma „Nula kalorija” Džesike Hauzner, u Domu omladine 1. novembra u 20 sati, biće održan Kompas Slobodne zone. Tema ovogodišnjeg debatnog programa postavlja pitanja da li kolektivistički duh odnosi prevagu nad zdravim razmom, da li je i kako moguće suprotstaviti se totalitarnim jezicima koji se zaogrću ideološkom retorikom, te da li je moguće uspostaviti školski sistem koji će proizvoditi samosvesne građane, makar po starim prosvetiteljskim idejama koje su u širini obrazovanja videli branu protiv verskih i političkih fanatizama? 



Učesnici Kompasa su književnica Jasminka Petrović, izdavač, kolumnista i teoretičar obrazovanja Dejan Ilić i sociološkinja i teoretičarka kulture Ana Pejović.


Urednik i moderator Kompasa je Ivan Milenković.


 

MASTERKLAS


Novinar, urednik i sociolog iz Hrvatske, Robert Zuber, održaće 2. novembra u 13 sati u holu ispred sale Amerikana u Domu omladine masterklas „Zašto se izgubio istraživački dokumentarac”.



Sve je slabija motivacija autora iz regiona da se bave istraživanjem aktuelnih događaja kroz dokumentarni film. Uz samo nekoliko veoma važnih i značajnih izuzetaka, dokumentarni naslovi ovog žanra su prava retkost. Necenjeni od filmske industrije, proređeni iz festivalskih selekcija, prognani sa javne televizije, Zuber će predočiti kakvu perspektivu imaju aktuelni događaji i kakva se motivacija nudi autorima da se danas bave ovim žanrom. 



NAUČNI SKUP


Naučni skup „Sloboda kulture i kultura slobode”, koji će biti održan 3. novembra u 10 sati ispred sale Amerikana u Domu omladine, nastoji da dovede u pitanje predrasudu prema kojoj su kultura i politika suprotstavljene datosti: kultura je dobra, politika je zlo. Ideja je, nasuprot tome, pokazati da je svaka kultura politička, a svaka politika oblikovana kulturom.


„Primetili smo da u javnoj sferi nema dovoljno prostora za ozbiljne rasprave, stoga smo pozvali grupu ljudi koja će da govori o kulturi slobode i slobodi kulture. Oni će dovesti u pitanje pojam kulture kao neprikosnoven, jer ona je višesmislena, budući da postoji i kultura neslobode ili totalitarizma koja direktno šteti društvu iz kojeg se rodila”, kaže Ivan Milenković, urednik i moderator naučnog skupa.


Njegovi sagovornici biće filozof Žerom Rudije, teoretičar književnosti Tomislav Brlek, antroploškinja Ildiko Erdei i teoretičarka kulture Maja Stanković.


 

MULTIMEDIJALNA IZLOŽBA





Izložba „Kako te vidim?” (How Do I See You) vas poziva da zakoračite u cipele mladih osoba sa Kosova* i iz Srbije. Postavku čine video-intervjui rađeni „U paru”, kao i fotografije i izjave nastale u okviru istoimenog projekta kulturne razmene organizovane na Kosovu* septembra ove godine.


Izložba će biti otvorena u prostorijama Fonda B92 na Obilićevom vencu 3. novembra u 12 sati.


Projekat „Kako te vidim?” zajednički sprovode DokuFest iz Prizrena, program Slobodna zona junior (Fond B92) i Filmski festival Slobodna zona, uz podršku Evropske unije.




PROMOCIJA KNJIGE


U holu ispred sale Amerikana u Domu omladine 3. novembra u 13 sati biće održana promocija knjige „Robokap i filmski dvojnici: Filozofija i film” dr Gorana Gavrića.


U fokusu Gavrićevog istraživanja nalazi se filozofsko ispitivanje dometa i konsekvenci sintetisanja žive i nežive supstancije, odnosno sinteze koja je paradigmatično vizuelizovana u naslovnom liku iz filma Robokap, kao i u drugim (njegovim i čovekovim) filmskim dvojnicima.


 

SONAR


Mlade snage Slobodne zone, Lena Trifunović i Tamara Milošević, urednice su pratećeg programa Sonar. Ove godine one istražuju TikTok kao najbrže rastuću društvenu mrežu na kojoj su video sadržaji ograničeni do minut trajanja. O tome kako TikTok oblikuje savremenu dokumentarističku scenu, da li ima umetničko-kulturne vrednosti u ovoj formi i koja je optimalna količina deljenja sadržaja iz ličnog života govoriće tiktokerke Marija Kucurski i Una Bojović, pasivni korisnik društvenih mreža Željko Petrović i magistarka psihologije i suosnivačica Institua za digitalne komunikacije Ana Mirković.


Sonar će se održati 4. novembra od 17 do 19 sati u Sprat Baru.


 





 

19. Slobodna zona biće održana od 31. oktobra do 5. novembra u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. U 14 bioskopskih dvorana biće prikazana 64 filma iz 39 zemalja razvrstana u 13 programskih celina. 


Festival će svečano otvoriti film „Zlo ne postoji” Rjusukea Hamagučija 31. oktobra u 19 časova u Beogradu (mts Dvorana), Novom Sadu (Arena Cineplex) i Nišu (Cineplexx Niš). Na zatvaranju, 5. novembra biće premijerno prikazan kratkometražni vestern Pedra Almodovara, „Čudna strana života”, sa Itanom Hokom i Pedrom Paskalom u glavnim ulogama.


Karte su u prodaji onlajn i na biletarnicama bioskopa; spisak sala za sve gradove možete pronaći ovde.


Većina filmova iz programa ovogodišnjeg festivala imaće i titlove na engleskom jeziku.


Deo filmskog programa moći će da pogleda publika u celoj Srbiji preko platforme KinoKauch koja će biti domaćin onlajn Slobodne zone od 6. do 19. novembra.

петак, 27. октобар 2023.

U susret XIX Slobodnoj zoni - Film kao model za bolji život

 


Ovogodišnja  XIX Slobodna zona prikazaće 64 filma u 14 bioskopsih sala u četiri grada - Beogradu, Nišu i Novom Sadu, tradicionalnim domaćinima, pridružio se i Kragujevac. 

Selektori festivala su na jučerašnjoj konferenciji za medije skrenuli pažnju javnosti na neke skrivene dragulje iz ovogodišnjeg programa, budući da je interesovanje za hitove, očekivano, veliko (Zlo ne postoji, Čudna strana života, Crveno nebo, Blagine lekcije, Džoan Baez: Ja sam buka).

 


 "Osnovna ideja koja se provlači kroz sve selekcije jeste odnos između stvarnog i (ne)mogućeg. Jedan od reditelja je rekao da je film politički jer nam nudi modele kako bi bilo moguće živeti ili predloge kako da društvo i naši životi budu bolji, nešto što Slobodna zona radi već 19 godina",  istakla je Branka Pavlović, selektorka programskih celina Međunarodni takmičarski, Prva dva koraka, Ženska linija i EU Teen Zone.

 

Ona je iz Međunarodne selekcije izdvojila dva filma. Vrlo neobičan dokumentarac „¡Aitsa”, smešten u puste predele na jugu Južnoafričke Republike, povezuje tajne univerzuma sa tradicionalnim znanjima autohtonih stanovnika.

 

„Neizbrisiva sećanja” iz Čilea bavi se sećanjem i prošlošću sećanja. Glavni junaci su Augusto Gongora, veliki protivnik Pinočeovog režima, oboleo od Alchajmera, i njegova supruga Paulina. Film prati njihovu borbu sa bolešću i proces zaboravljanja, a mnoge segmente Paulina je snimila sama, bez prisustva ekipe.

 


" To su vrlo potresne i intimne scene. Augusto je umro u maju ove godine, što daje dodatnu težinu celoj priči", istakla je Branka Pavlović.

  Dušan Solomun, autor filma „Prebroj moja lutanja” (selekcija Prva dva koraka) bavi se rak ranom nemačkog društva - birokratijom i odnosom prema strancima, dok „Raj u plamenu” Mike Gustafson daje drugačiju sliku Švedske kao raja socijalnih uslova i brige o porodici, ženama i deci. Junakinje filma su tri sestre koje su prinuđene da se snalaze same, bez pomoći odraslih.

 Indijska rediteljka Srimoji Sing, krenula je u potragu za svojim omiljenim iranskim rediteljima u filmu „Ka srećnim ulicama”, a vodič kroz Teheran joj je bio legendarni Džafar Panahi.

  


 "Ovogodišnja selekcija Horizonti Balkana se, za razliku od prethodnih, kada smo se bavili pitanjima kolektivnog identiteta, fokusira na pronalaženje sebe",  istakao je Ivan Bakrač, selektor ovog regionalnog programa.

 Među devet ostvarenja nalaze se i filmovi dvojice ranijih osvajača nagrada na Slobodnoj zoni, Selmana Nadžara (Rana oklevanja) i Gorana Devića (Što da se radi?).



Junakinja Nadžarovog filma je advokat. Ona se suočava sa  velikom odgovornošću i moralnim preispitivanjima ne samo u poslovnom već i u privatnom životu.

 "Na isti način to radi i Goran Dević, najproduktivniji dokumentarista u širem regionu. On se bavi pitanjem samopreispitivanja radnika koji je vodio sindikat u jednoj od najvećih fabrika vozova u Hrvatskoj",  napomenuo je Ivan Bakrač i dodao da će na Slobodnoj zoni u okviru ove programske linije biti tri domaće premijere: „Flašaroši” Nemanje Vojinovića, „Duhovi na mojim leđima” Nikole Stojanovića  i „Golgeter” Ivana Stojiljkovića.

 Većina autora iz regionalnog programa biće gosti Slobodne zone.

  


Ivan Milenković, urednik pratećeg programa Kompas, najavio je ovogodišnju temu o kojoj će se diskutovati posle projekcije filma „Nula kalorija” Džesike Hauzner 1. novembra u Domu omladine u 20 sati. U jednu elitnu školu dolazi posvećena, pristojna profesorka pravilne ishrane (Mia Vašikovska), brzo pridobije učenike, nastavnike i roditelje, ali se vremenom postavlja pitanje gde je granica između posvećenosti i fanatizma.

 "Gosti Kompasa, književnica Jasminka Petrović, izdavač i teoretičar obrazovanja Dejan Ilić i sociološkinja i teoretičarka kulture Ana Pejović, govoriće o opasnosti totalitarnog jezika, načina na koji on ulazi u obrazovanje i kakav užas proizvodi",  rekao je Ivan Milenković.

Mlade snage Slobodne zone, Tamara Milošević i Lena Trifunović, predstavile su temu pratećeg programa Sonar - dokumentarni film na Tiktoku. Reč je o najbrže rastućoj društvenoj mreži čiji je algoritam takav da kreator nema uticaja na to ko će videti njegov sadržaj.

"Bavićemo se svim aspektima deljenja sadržaja, njegovom kulturno-umetničkom vrednošću i prihvatljivom granicom količine podeljenog sadržaja iz ličnog života", objasnila je Lena Trifunović.

Učesnici panela, koji će biti održan u Sprat baru 4. 11. od 17 do 19 sati, su tiktokerke Marija Kucurski i Una Bojović, pasivni korisnik društvenih mreža Željko Petrović i magistar psihologije Ana Mirković.

Rajko Petrović, jedan od selektora i direktor Slobodne zone, podsetio je da će od ove godine, u saradnji sa Fondom B92 biti dodeljivana Nagrada „Olivera Ranđić” u čast prerano preminule koordinatorke Slobodne zone junior.

 


"Zahvaljujući Oljinoj energiji pokrenuto je mnogo projekata, proizvedeno je više od 60 kratkih filmova u Srbiji i regionu. Ona je bila neko za koga javnost ne zna, ali ono što je radila iz senke je impresivno, od projekata How Do I See You, Future Is Here, Naše snage su naša razlika i Putujući bioskop, do vrhunca njene karijere, kreiranja programa Film kao sredstvo u nastavi koji je ušao u više od 60 odsto srednjih i osnovnih škola i Filozofski fakultet",  zaključio je Rajko Petrović.


 INFO:

 Otvaranje Slobodne zone 31. oktobra u Beogradu (mts Dvorana), skoro je rasprodato. Film „Zlo ne postoji” Rjusukea Hamagučija, biće prikazan istovremeno i u Novom Sadu (Arena Cineplex) i Nišu (Cineplexx).

Spisak sala i filmova za sve gradove možete pronaći ovde.

 Većina filmova iz programa ovogodišnjeg festivala imaće i titlove na engleskom jeziku.

 Deo filmskog programa moći će da pogleda publika u celoj Srbiji preko platforme KinoKauch koja će biti domaćin onlajn Slobodne zone od 6. do 19. novembra.

четвртак, 26. октобар 2023.

XX Međunarodni festival harfe


 Udruženje harfista i prijatelja harfe Srbije organizuje XXII Međunarodni festival harfe od 25. oktobra do 1. novembra 2023. u Beogradu i Pančevu. Festival otvara Mirjam Šreder iz Austrije. Pored gostiju iz Turske i Izraela, nastupiće i domaći harfisti koji će, između ostalog predstaviti i muziku srpskih kompozitora. Paniran je i koncert pobednika takmičenja „Memorijal Milica Barić“. 



PROGRAM XX Međunarodnog festivala harfe


 

Sreda, 25. oktobar 2023. 


Galerija Zadužbine Ilije M. Kolarca, Studentski trg 5 
• 18:00… Muzika za solo harfu 
Mirjam Šreder (harfa), Austrija 

KC Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4 
• 19:00… Koncert „Predeli harmonije“ 
muzika za solo harfu uz likovnu umetnost 
Emilija Đorđević (harfa) i Gorana a (likovna umetnica) 


Petak, 27. oktobar 2023. 


Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8 
• 19:30… Koncert „Turska harfa“ 
Širin Pancaroglu (harfa), Turska

 

Subota, 28. oktobar 2023.

 

Velika sala Zadužbine Ilije M. Kolarca, Studentski trg 5 
• 20:00… Muzika srpskih kompozitora (Svetlana Savić, Dušan Radić, Miloš Raičković) 
Dragana Jovanović (dirigent) 


akademski hor Collegium Musicum 


Ljiljana Nestorovska, Milena Stanišić, Ivana Pavlović, Ivana Pejoska, Irina Pejoska, Jelena Tutić, Jana Čubrilović, Una Dejanović, Olga Marković, Korana Čiča-Potkonjak (harfe) 
Bojan Pešić (oboa), Fjodor Rogin (horna), Vojin Aleksić (violina), Pavle Popović (violončelo) 

• 21:00… Muzika za solo harfu 
Sivan Magen (harfa), Izrael 


Nedelja, 29. oktobar 2023. 


Muzej nauke i tehnike, Skenderbegova 51 
• 19:00… Koncert pobednika takmičenja „Memorijal Milica Barić“ 


Utorak, 31. oktobar 2023. 


PTT muzej, Majke Jevrosime 13 
• 19:00… Muzika za solo harfu 
Katarina Rakić (harfa) 


Sreda, 1. novembar 


Prostor Miljenko Dereta, Dobračina 55 
• 20:00… Koncert muzike za harfu i klarinet 
Irina Pejoska (harfa) 
Vladimir Stanišić (klarinet)