петак, 30. новембар 2018.

Luz Casal u Beogradu




Sinoć je u  u Sava centru nastupila Luz Casal. Špankinja preprepoznatljiva po numerama i ("Piensa En Mi" i "Un Ano de Amor" iz kultnog Amodovarovog filma "Visoke potpetice"). 



Za drugi deo fima "Montevideo, vidimo se" izvela je melaholičku pesmu "Madrugas". 


Dobitnik je Gremija za životno delo, francuskog Ordena umetnosti i književnosti, prestižne Goja nagrade, kao i ključeve gradova Pariza i Madrida. Iza sebe ima 14 albuma.



U prohladnoj novembarskoj noću pružila je beogradskoj publici jedno lepo pomalo seto, dosta i strasno muzičko putovanje. 

 

Publika u početku suzdržana, kako je koncert odmicao sve više se prepuštala notama i dopuštala im da ih ponesu.



Rođena je 1958. godine u malom mestu Baimonto u španskoj provinciji Galicija, postala je poznata početkom osamdesetih godina, a prodala je preko pet miliona albuma. Njen najveći hit je pesma „Negra Sombra“ iz Oskarom nagrađenog filma „Mar adentro“.


Upoznajte prve srpske Ambasadore nauke

XII Festival nauke: Upoznajte prve srpske Ambasadore nauke


Drugi dan Festivala nauke otvoren je svečanim proglašenjem prve generacije počasnih ambasadora nauke, koju čine osnovci i srednjoškolci iz cele zemlje, budući naučnici koji će narednih godinu dana svojim vrnjašima prenositi kako znanje, tako i ljubav prema nauci i naučnom radu!

„Vi ste tu da nam date nadu da ova zemlja ima šanse i da možemo da idemo napred. Voleo bih da poverujete u to da su nekada davno i Nikola Tesla i Milutin Milanković i Mihajlo Pupin počeli baš kao i vi. Ukoliko možete da poverujete u sebe i ukoliko možete da poverujete da se u vama kriju tako veliki umovi kakvi su oni bili, to znači da je moguće, da ima nade“, izjavio je ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan proglašavajući počasne ambasadore.


Stotinak učenika iz svih krajeva Srbije, koji iz godine u godinu oduševljavaju posetioce Festivala nauke originalnim izumima i interaktivnim postavkama u zoni Ekspertinejdžera, ove godine postali su počasni Ambasadori nauke! Počasne diplome i značke uručene su predstavnicima škola na svečanoj ceremoniji kojom je otpočeo drugi dan najveće naučne zabave u Jugoistočnoj Evropi. 

Iz Beograda su nagrađeni srednjoškolci Prve beogradske gimnazije, Matematičke gimnazije, Hidrometeorološke i geološke škole „Milutin Milanković“, Prve kragujevačke gimnazije, Gimnazije „Sveti Sava“ iz Požege, Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša, Gimnazije Tutin. Među najboljim osnovcima našli su se učenici osnovnih škola „Sava Kerković“ iz Ljiga, „Vuk Karadžić“ iz Leskovca, „Stevan Sinđelić“ iz Beograda i škole „8. oktobar“ iz Vlasotinca. 


Festivalski vikend ove godine dočekuje posetioce sa brojnim neverovatnim eksperimentima i eksplozivnim naučnim šou programima. Interaktivne naučne postavke, iza kojih stoje naučne i obrazovne ustanove iz svih krajeva zemlje, otkrivaju posetiocima kako će zaista izgledati naši kontinenti u budućnosti, vode ih u tajni svet šumskih životinja i pozivaju ih da se poigraju sa elektricitetom, zavaraju svoja čula uz pomoć psiholoških igara ili ispitaju granice svoje snage u veslačkom izazovu. Od cirkuske naučne fantastike preko vodenih avantura do velikog hemijskog teatra, nastupe na Naučno-fantastičnoj bini održaće naučnici iz cele Evrope i SAD! 

Festivalske ulaznice, po ceni od 500 dinara, mogu se kupiti na Eventim prodajnim mestima u celoj Srbiji, a tokom trajanja manifestacije, pored pomenutih prodajnih mesta, ulaznice će moći da se kupe i na samoj lokaciji – Beogradskom sajmu.

NAJBOLJI TURSKI JAZZ DANCE PARTY STIŽE U BEOGRAD!


Posle velikog uspeha na prošlogodišnjem Beogradskom džez festivalu, zvezda globalne klupske muzike Ilhan Ersahin, stiže ponovo u Dom omladine Beograda u subotu 1. decembra, da bi nas oduševio premijerom projekta „Belgrade Sessions“ uz učešće domaćih muzičara, članova naših sjajnih džez sastava Naked i Hashima!


Jedno od najvećih imena savremenog plesnog undergrounda, Turčin nastanjen u Njujorku, gde vodi uticajni klub Nublu, dolazi u salu Amerikana Doma omladine Beograda, sa idejom da subotnju noć učini nesvakidašnjom.



"Kada sam imao 14 godina pročitao sam knjigu Džeka Keruaka 'Na putu' i gledao film 'Ratnici podzemlja'. U tom periodu sam mnogo slušao Lu Rida, Igi Popa, Pitera Toša, a onda i počeo da sviram saksofon. Sve to je uticalo da počnem intenzivno da razmišljam o Njujorku, osećao sam da je to jednostavno pravi grad za mene. Žestok, otkačen, čudan i jako uzbudljiv. Kada sam imao 17 godina moja tadašnja devojka se preselila iz Stokholma u Njujork i otišao sam da je posetim. Tada sam shvatio da je Njujork upravo takav kakvim sam ga zamišljao. Atmosfera je bila kao u svim onim “kul” filmovima iz sedamdesetih. Kada sam to osetio uživo znao sam da moram da odem iz Švedske i da se preselim tamo. Stokholm je čist, uređen, nekorumpiran na mnogo načina. Njujork je njegova suprotnost. Ne kažem da je život tamo bolji, ali je jednostavno uzbudljiviji.", kaže Ilhan Ersahin.



Ilhan je poznat kao jedan od izuzetnih saksofonista svoje generacije, a njegova ritam sekcija spada u najdinamičnije na svetu: Alp Ersonmez na basu, Turgut Alp Bekolu na bubnjevima i Izet Kizil na perkusijama - čine mašinu što tera noge i kukove da se pokreću na neočekivan i uzbudljiv način. Sa sobom uvek donose vrtlog zaraznih ritmova orijentalnog porekla, neobuzdanu džez improvizaciju i rokerski stav. Neponovljivo harizmatični Ilhan za sebe uvek kaže da donosi muziku koja se dešava „sada“ i da ga žanrovske klasifikacije ne zanimaju!



"U poslednje vreme pojavilo se dosta talenata na sceni, za mnoge mislim da su odlični svirači, ali da zapravo nemaju viziju. Mislim da je nije dovoljno biti samo dobar muzičar, već da treba tragati za novim konceptima, novim stvarima, novim zvukom. U suštini, prednost dajem stvaranju umetnosti u odnosu na sviranje onoga čemu nas je istorija već naučila. Stalno tražim nove stvari i nove situacije, jer to je ono što me uzbuđuje. Kada sviram sa Istanbul Sessions, ili mojim novim bendom “Praia Futuro” iza Brazila, ili na nekom džem sešnu u Njujorku ili bilo gde drugde, volim da probam nove stvari i da postavljam pred sebe muzičke i umetničke izazove.", ističe Ersahin.

Ulaznice su u prodaji preko EVENTIM mreže, po ceni od 1000 RSD.


Šou Vedrane Rudan na promociji knjige "Život bez krpelja"


Predstavljanje knjige „Život bez krpelja“, jedne od najkontroverznijih spisateljica regiona, ponovo je privukla veliki broj čitalaca, pa knjižara nije bila dovoljno velika da primi sve njene poklonike. Sa Vedranom su razgovarale Jasmina Radojičić, urednica u Laguni, i Tanja Vučković, Lagunina predstavnica za medije.

U novoj zbirci kolumni Vedrana piše o muškarcima, ženama, a pre svega o svojim najdražim krvopijama – o deci. U svom prepoznatljivom stilu i na duhovit način, autorka nas suočava sa mnogobrojnim problemima koje nosi život u krugu porodice. 


Na početku promocije autorka je pozdravila okupljene i čestitala Laguni dvadeseti rođendan, istakavši da je uspeh naše izdavačke kuće zaista neverovatan.

Jasmina Radojičić je naglasila da je književnost Vedrane Rudan literarni fenomen i to ne samo u regionu i da je za urednicu veliki izazov rad na knjizi dok ima u podsvesti armiju čitalaca koja iščekuje novi Rudankin naslov.

Kontroverzna spisateljica navodi da su krpelji svuda oko nje, u zavisnosti od situacije u kojoj se nalazi. U Srbiji se oseća opušteno, a u Hrvatskoj, zbog iznošenja istine, britkog jezika i kritike vlasti, osim kroz knjige, nema prostora da izrazi svoje stavove već ih, kako u svom maniru kaže, „uglavnom izlaže mužu, u kuhinji“.

Vedrana se deklarisala kao Jugoslovenka i izrazila želju, budući da se promocija održava 29. novembra koji je nekada bio važan datum, da svi okupljeni otpevaju himnu „Hej, Sloveni“ što je publika zdušno prihvatila.


I ovoga puta Vedrana je imala uspešnu komunikaciju sa publikom pa je njen nastup ličio na stend-ap komediju. Duhovito i u svom maniru, govorila je o odnosu između muškaraca i žena, ali i o odnosu sa decom što je i tema njene nove knjige „Život bez krpelja“.

Nakon sjajne zabave koju je Vedrana priredila svojim čitaocima, usledilo je potpisivanje nove knjige i tu smo mogli da otkrijemo koja je njena tajna. „Vi govorite sve ono što ja mislim a ne mogu da kažem“, bio je komentar jedne čitateljke, dok je druga upitala: „Izvinite, kada ste upoznali moga muža?“ kao komentar na jednu od kolumni iz knjige.



Knjiga Vedrane Rudan „Život bez krpelja“ od srca će vas nasmejati i pomoći vam da bolje razumete sebe i sve one krpelje bez kojih se u životu ne može. I koje bezgranično volite. Knjigu možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.

PRIS Toxic Weekend festival narednog vikenda u pančevačkoj Apolo dvorani

 
Nakon jednogodišnje pauze, pančevački Toxic Weekend festival se vraća na velika vrata, radioaktivniji nego ikada ranije. Pojačan ekipom PRIS portala, peti Toxic Weekend će u Apolo dvorani ugostiti deset aktuelnih  pank, hardcore i metal imena, tokom 7. i 8. decembra.

Prvog dana festivala, u petak, 7. decembra, na bini Apolo dvorane će se naći bendovi Brat, Suffering’s The Price, Cigla in d vugla, Quasarborn i Warmonger, dok će drugog dana festivala, u subotu, 8. decembra, nastupiti Terrier, Bednici, Keni nije mrtav, Hurleur i Znoj.

Na festivalu će čak četiri benda promovisati debitantska dugosvirajuća izdanja koja su objavljena u proteklih godinu dana. Brat će promovisati album Imamo li problem, Hurleur izdanje Ja!, Terrier Muziku za porniće, a Quasarborn The Odyssey To Room 101.

Početak oba dana festivala zakazan je za 20 časova. Cena jednodnevne ulaznice u pretprodaji iznosiće 300 dinara, dok će cena dvodnevne biti 500 dinara. Pretprodajna mesta su portirnica Doma omladine Pančevo i beogradski pab Cigla & Krigla. Ulaznice takođe možete nabaviti kontaktiranjem PRIS portala putem broja telefona 065 4165 323. Cena karte na ulazu u Apolo dvoranu iznosiće 350 dinara po večeri.
 
 
VIŠE O IZVOĐAČIMA: 
 
 
 
Brat je prvog dana novembra objavio album Imamo li problem. Na Toxic Weekend festival dolaze dan uoči promocije albuma u rodnom Užicu. 


Terrier je privukao simpatije publike još pre prvog koncertnog događaja, koji je bio realizovan baš na PRIS Stage-u, čemu svedoči odlična posećenost prilikom promocije albuma Muzika za porniće. 

Suffering’s The Price karakterišu ih spori, niski i do samog pakla teški rifovi. Sviraju hardcore/beatdown, a do sada su izdali album Ćele kula (Skull Tower). Pesma po kojoj su prepoznatljivi široj publici je Moj svet.

Bednici su nastali krajem 2017. godine, kao tročlani sastav. Konstantno rade na autorskom materijalu i boljoj uvežbanosti. Bend je nastupao u nekoliko klubova u Beogradu, a nijedan nastup nije prošao nezapaženo.

Energični hardcore punk bend Cigla in d vugla postoji od 2011. godine, a nakon kraće pauze ponovo su koncertno aktivni i veoma željni kontakta sa publikom. Oni se vraćaju na Toxic Weekend festival nakon dve godine, a sa bine će odašiljati brze i žestoke pesme sa jakim motivacionim porukama. 



Keni nije mrtav je nakon samo nešto više od godinu dana aktivnog rada stekao poštovanje kako publike, tako i kritike. Beskompromisnom i ozbiljnom izvedbom brzo su se visoko pozicionirali na listi mladih snaga pank scene, a u subotu, 8. decembra, prisutnoj publici predstaviće i tri sveža singla koja su snimljena i koja će biti publikovana u narednom periodu.


Quasarborn je beogradski technical thrash metal bend. U maju su publikovali debitantsko izdanje The Odyssey To Room 101 koje su promovisali na evropskoj turneji nedavno okončanoj nastupom u krcatom klubu Doma omladine Beograda. Premijerni nastup na PRIS Toxic Weekend festivalu biće prilika da još jednom promovišu izdanje koje se smatra jednim od najboljih na regionalnoj metal sceni u poslednjih nekoliko godina. 


Pank četverac iz Negotina, Hurleur, u Pančevo donosi kako numere sa albuma prvenca Ja!, tako i sveže pesme koje će u narednom periodu biti objavljene. Željni kontakta sa publikom daće sve od sebe da podignu atmosferu druge večeri energičnom izvedbom.



Warmonger je mladi thrash metal sastav iz Pančeva koji je svojim utegnutim sviranjem legendarnih obrada Metallice, Slayera i Kreatora već osvojio mlađu publiku po rodnom gradu, te će ovo biti prilika da svojim energičnim nastupom otvore prvo veče PRIS Toxic Weekend festivala, kao i da predstave autorski materijal na kom rade. 

Znoj postoji od 2016. godine, a ova petorka je trenutno veoma aktivna kada su u pitanju živi nastupi. Sviraju autorsku muziku, a u Apolo dvoranu se vraćaju nakon nešto manje od dva meseca.

XXIV FAF –Ajka




Potresno stominutno svedočenje o ženi migrantu koja nosi neželjeni teret u snegom i minusom okovanoj Moskvi a jure je zelenaši. Film sumanute brzine socijalnih mreža. Ovo ostvarenje nastalo je u koprodukciji Rusije, Nemačke, Poljske, Kazakhstana i Kine.



Film reditelja i scenariste Sergeja Dvortseva, pred kojima padaju sve ideje humanizma, socijalne pravde, femizma. Dokaz da je ideja boga sahranjena u ovakvom svetu. Ovo je slika pakla strašnija od svakog horora.

Praveći pararelu između sudbine ovakve žene s margina i sudbine maženih i paženih kuja u veterinarskoj ambulatni u koju igrom sudbine dospeva, vidimo da je u nepovoljnom položaju. Da za nju ima manje samilosti. Sve se vrti oko novca. Prinuđena je da se snalazi kako bi izašla ih situacija koje joj dovode život u pitanje i to trampom. A ulog u svakom narednom izvlačenju kockica postaje viši.  



Ovo je film za žene i za muškarce koji imaju stomak, a zadržali su i dušu. Stoga ne čudi što se o njegov evidentni kvalitet nisu mogli ogluštiti ni Kan 2018 koji je Samal Jeslimanovoj dodelio Nagradu za najbolju glumicu, a Kotbus 2018 Gran pri. Zanimljivo je primetiti da je u montažu ovog remek dela svoje prste umešao i naše gore list, Petar Marković.