уторак, 31. октобар 2017.

UMETNIČKI PROJEKAT "THE BRIDGE" U AKADEMIJI 28: OLEG KIREYEV I VASIL HADŽIMANOV ZAJEDNO


Uronite u svet etno-džeza! Doživećete nezaboravan spoj muzičkih tradicija!


Akademija 28, Nemanjina 28
9.novembar u 20h
OLEG KIREYEV I VASIL HADŽIMANOV
 

U organizaciji udruženja „Kulturna inicijativa”,  9. novembra u 20 časova na pozornici velike dvorane Akademije 28, biće održan zajednički nastup vrhunskih i proslavljenih muzičara: tenor saksofoniste iz Rusije, Olega Kirejeva i pijaniste svetske slave Vasila Hadžimanova. Među njima su i bubnjar Predrag Milutinović i kontrabasista Milan Pavković. 

Ovaj nesvakidašnji umetnički projekat, naslovljen kao „The Bridge“ („Most“),  realizuje udruženje „Kulturna inicijativa“. 



Oleg Kirejev živi i umetnički se ostvaruje na relaciji Evropa – Njujork. Njegova diskografija obuhvata petnaestak albuma različitih žanrova džez muzike. Muzičku karijeru je započeo džezom sa elementima baškirske narodne muzike, na prelazu 80-ih i 90-ih godina, pohađao je džez školu radeći nekoliko godina u Poljskoj, a kolevku džeza – Ameriku – osvojio je etno-džez projektom „Feng Šui džez pozorišta“. Za taj projekat je dobio prvi Gremi (Grammy) nominaciju, 2008. godine.

Godine 2013, tandem Javors – Kirejev,  sarađuje legendarnim džez trubačem Tomom Harelom, vrhunskim akustičnim basistom Benom Vilijamsom i bubnjarom Ejom Striklandom, što tri godine kasnije  rezultira albumom „The Meeting“.  koji je odmah po izlasku zauzeo vodeće pozicije američkih džez top lista, da bi ga prestižni „Džez Vik“ („JazzWeek“) uvrstio u najbolja izdanja godine. U avgustu prethodne godine, Kirejev je imao trijumfalni nastup na Nišvil džez festivalu sa svojim bendom „Orlan“.

Poput mnogih velikih muzičara, Kirejev ne preza da eksperimentiše u klasičnom džezu sa malim sastavom, paralelno razvijajući projekte u području etno muzike, svetske muzike (world music) i  smooth jazz – a, zbog čega ostaje zapažen kod raznolike publike.



 „Neverovatno čvrst, pun entuzijazma, stilizovan i visokokvalitetan“ – kažu za zvuk njegovog saksofona Amerikanci. „Energija – kolekcionarska, fleksibilnost – neverovatna. Obrazovanost – širokog spektra“, kažu Rusi.

Kao dete iz poznate muzičke porodice, Vasil Hadžimanov formalno počinje da se bavi muzikom kada je imao samo pet godina. Ovaj muzičar svetskih razmera je diplomirao na Berkliju, na odseku za klvir, započevši svoju karijeru već tokom studija u saradnji sa drugim bendovima: nastupima sa grupom „Sveti“, uz Marka Đorđevića i Batu Andonova, i turnejom po Sjedinjenim američkim državama sa Paskal Bokarovim afro-pop bendom. Poput Kirejeva, Hadžimanov je sarađivao sa najvećim muzičkim imenima, poput Dejvida Gilmora i Kris Čika. 

Godine 1997, po povratku u Srbiju, Hadžimanov osniva bend koji je do sada je objavio šest albuma i osvojio brojne nagrade, dok je njegova muzika proglašena za umetnička dela od visokog nacionalnog i kulturnog značaja za Srbiju.

Hadžimanova ideja o kombinovanju tradicionalnih balkanskih folk ritmova i zapadnih modernih muzičkih stilova (jazz, funk, rock, world music...), u potpunosti je autotentična i predstavlja evolutivno nov pristup džez muzici!


Zajednički stan u Akademiji 28






Jedna od najvećih briga mladih i ne samo njih je kako obezbediti svoj krov nad glavom. 

Da li ga iznajmiti pa ići na prstićima, poput balerina ili se zadužiti kod bankarskih zelenaša?

Kako god, ako nemate bogatu tetku u Kanadi ili Ruskoj Federaciji ne gine vam mesečno okajavanje greha do penzionisanja.

Ako imate neku muku, pretvorite je u šalu, savetuju mudri. 



Grupa umetnika  okupljena pod kapom ARTISTI pozivaju vas na jubilarno deseto izvođenje predstave "ZAJEDNIČKI STAN".

Komedija po tekstu Dragutina Dobričanina Gute, a u režiji Sofije i Isidore Ristić, odigraće se 12.novembra u 20 časova u Akademiji 28.

Radnja komada prikazuje sudbinu ljudi primoranih da žive zajedno u jednom beogradskom stanu, početkom šezdesetih godina prošlog veka. Akteri predstave doseljavaju se u poluzavršen stan (sada bismo rekli u “sivoj fazi”), dok krov još nije pokrio zgradu, u nadi da će baš tu pronaći "svoju kućicu i svoj mir".

Ali, na putu ka tom miru, isprečiće se jedni drugima.Biće potreban niz kompromisa kako bi se u zajedničkom stanu okončao hladni rat i uspostavili ljubav i blagostanje.






Pozorišna trupa “Artisti” su društvo mladih svestranih umetnika, koja se bavi pozorišnim stvaralaštvom i kulturnim aktivizmom.

Cena karte: 300 dinara. Karte možete kupiti na biletarnici Akademije 28.







ZAJEDNIČKI STAN
REŽIJA: Sofija i Isidora Ristić.

ULOGE:

1. majstor - Đorđe Pantović,
2. majstor / trubač - Mladen Ivkov,
Miša - Milan Vukajlović,
Pepi - Nikola Nikačević,
Deda Boga - Nemanja Puvača,
Nata - Bojana Stojanović,
Dragiša - Vuk Obućina,
Ljubica - Aleksandra Vukadinović,
Tetka Pola - Isidora Ristić,
Lula - Sofija Ristić;

MAJSTOR SCENE - Miloš Novković Žuća;

SVETLO I MUZIKA - Dušan Raičević;

FRIZURA - Jelena Vukadinović;

ŠMINKA - kolektivna;

KOSTIMI - fundus Artista;

PLAKAT I PROMOTIVNI MATERIJAL - Nemanja Puvača i Nikola Nikačević;

TEHNIČKA PODRŠKA - Nebojša Ristić.