понедељак, 20. мај 2024.

Španski metar u Beogradu i Novom Sadu




Šesnaesto izdanje filmskog festivala Španski metar, sa dvadeset filmova iz zemalja španskog govornog područja, biće održano od 29. maja do 10. juna u Beogradu i Novom Sadu.

Obeležavajući dvadeset godina postojanja u Beogradu, Institut Servantes i ove godine pripremio je najzanimljivije filmske priče koje dolaze iz Španije, kao i drugih zemalja španskog govornog područja.

Ovogodišnji Španski metar biće održan od 29. maja do 3. juna u Dvorani Kulturnog centra Beograd, nakon čega će deo filmova biti predstavljen od 4. do 10. juna u Kulturnom centru Novog Sada.




Festival će 29. maja u 19 časova otvoriti španski film „Mesto za stolom” (El Comensal) čiji scenario i režiju potpisuje Anheles Gonsales-Sinde. Snažnu priču o suočavanju sa gubitkom roditelja, i to u različitim istorijskim periodima, na velikom platnu dočarali su Hines Garsija Miljan i Susana Abaitua koji se pojavljuju u glavnim ulogama.




Pored ovog, glavni festivalski program Savremeni film donosi još jedanaest ostvarenja koja pored Španije stižu i iz Argentine, Čilea, Kolumbije, Kube, Ekvadora, Meksika i Perua. Potraga za sopstvenim identitetom, migracije, klasni sukobi i svakodnevni, intimni problemi okosnica su ovog programa koji čine uzbudljive drame, urnebesne komedije, istorijske priče kao i eksperimentalni formati.

Programsku celinu Ženski ugao čine tri kratkometražna igrana ostvarenja, kao i jedan dugometražni dokumentarni film. Ovi filmovi odabrani su u saradnji sa organizacijom TRAMA (Koordinator filmskih, video i multimedijskih smotri i festivala) i deo su dugogodišnjeg nastojanja Instituta Servantes da posebnu pažnju skrene na zanimljive filmske priče španskih autorki.




Ulaznice za sve projekcije u okviru ova dva programa biće puštene u prodaju 15. maja, a mogu se kupiti na blagajni Dvorane Kulturnog centra Beograda.

I ovog puta publika će biti u prilici da pogleda neke od kultnih španskih ostvarenja u okviru ciklusa posvećenog aktuelnom dobitniku počasne nagrade Goja. Ove godine to je Huan Marine, restaurator i direktor fotografije koji više od osam decenija posvećeno radi na očuvanju i restauraciji filmskog materijala.




Četiri filma na kojim je Marine radio biće besplatno dostupna publici širom Srbije u onlajn formatu, putem Vimeo kanala Instituta Servantes. Filmovi će moći da se pogledaju u originalnoj verziji sa titlovima na srpskom jeziku od 29. maja u 19 časova do 3. juna u 19 časova.




Nakon toga, Španski metar putuje u Novi Sad. Svih dvanaest ostvarenja iz programa Savremeni film biće prikazano od 4. do 10. juna u Kulturnom centru Novog Sada.

Detaljan program festivala, sa informacijama o svim filmovima i rasporedom projekcija, dostupan je na zvaničnom sajtu spanskimetar.rs.

четвртак, 16. мај 2024.

 


Maj je mesec „Ring Ring”-a! Pred nama je 28. izdanje prestižnog beogradskog festivala nove, drugačije, eksperimentalne muzike, koje će biti održano od 23. do 26. maja 2024, u Jevrejskom kulturnom centru i klubu Zappa Baza. Organizator festivala, Udruženje „Ring Ring” obećava četiri uzbudljive muzičke večeri i ukupno sedam raznovrsnih koncerata umetnika i sastava iz Holandije, Nemačke, Austrije, Slovenije, Švajcarske, SAD, Turske i Srbije.



Voditi nezavisni, alternativni festival u Srbiji, zahtevna je i izazovna rabota. Taj kamen svake godine gurate iznova. Nekad se čini da je iz godine u godinu uzbrdica sve strmija. S jedne strane, finansijka podrška je često nedefinisana do početka festivala, a sjajnih bendova i muzičara je sve više. Javljaju se uporno i čekaju strpljivo. Izgleda kao da imaju više razumevanja za situaciju od nas samih.

Kockice programa svakog „Ring Ring”-a nameštaju se u skladu sa željama i potrebom da se publici predstave nova i poznata imena, kako sa domaće, tako i sa svetske scene, a na planeti je, naravno, previše fenomenalne muzike za samo jedan festival godišnje. Ali, kad dođe taj jedan festival i publika ispuni poznati prostor u Jevrejskoj 16, organizatorima prosto dođe da polete. I već tada, radosno počnu da prave spisak želja za naredno izdanje Festivala „Ring Ring”.

Kombinacija debitanata i nama poznatih umetnika sa ranijih festivala, ove godine je došla do jednog od svojih mogućih vrhunaca. Tako se u istoj večeri, 25. maja, predstavljaju legendarni holandski bend THE EX, koji postoji već 45 godina i istanbulsko-beogradski TRIOBROK, koji će uskoro obeležiti svoju prvu godišnjicu.


Samo otvaranje,
23. maja, pripada jednoj dugo priželjkivanoj saradnji – beogradski sastav FISH IN OIL se odavno divi bečkoj, a našoj JELENI POPRŽAN, prepoznatljivoj po svom kreativnom, alternativnom pristupu instrumentima, glasu i komponovanju. Njihov dugogodišnji san se ove godine ostvaruje u punoj snazi.

MANJA RISTIĆ je još jedno naše ime u programu festivala. Prvi put nastupa na „Ring Ring”-u, na ogromnu radost organizatora i publike, donoseći potpuno svež program. Manja je u poslednjih nekoliko godina, delujući sa Korčule, udaljena od svih metropola, ušla u krug značajnijih istraživačica zvukova. Iste večeri, 24. maja, čućemo još jednog debitanta „Ring Ring”-a, koji nastupa u solo performansu: američki eksperimentator MAJKL (Džej) ŠUMAHER (Michael J. Schumacher) donosi za njega uobičajene zvučne sprave, uključujući i osam specijalnih zvučnika.



Kao što će započeti, festival će se i završiti koncertima na podu sale u Jevrejskom kulturnom centru. Poslednje večeri,
26. maja nastupiće najpre kelnski trio C / W | N, koji predvodi (opet naša) Dušica Cajlan, a sa kojom su u triju stari poznanik festivalske publike Georg Visel (Wissel) i holandski perkusionista Etjen Nilsen (Etienne Nillesen). Poslednji nastup na ovogodišnjem festivalu pripada internacionalnom ŠALTER ANSAMBLU, koji je pre sedam godina nastupao u nešto drugačijoj postavi. Početkom maja su objavili novi album „Tri dela”, na kojem kolektivna improvizacija ovog desetočlanog sastava pokazuje da za kreativne muzičare nema prepreke u otvaranju novih saradnji i ostvarenju sve bliskijeg kontakta sa publikom.


уторак, 7. мај 2024.

Deseto jubilarno izdanje Dana slovenačkog filma donosi priče o Milku Bambiću i Iti Rini

 


Jubilarno deseto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma biće održano od 10. do 14. maja u Jugoslovenskoj kinoteci. Ovo izdanje predstaviće retrospektivu odabranih filmova slovenačkih autora, gostiju i učesnika od nastanka 2015. godine do danas.


Na otvaranju festivala, u petak 10. maja od 17:30 u Sali Makavejev Jugoslovenske kinoteke premijerno će biti prikazana tri filmska ostvarenja. Dugometražni dokumentarni film "Milko Bambič: In Statu Nascendi" reditelja Radovana Čoka predstavlja skicu umetnika Milka Bambiča (1905-1991) - slikara, ilustratora, poliglote, pronalazača, likovnog kritičara, pisca, pionira slovenačkog stripa i karikature.


Ostvarenje "Uhvaćeni na izvoru – Slovenačka deca Lebensborna" Maje Weiss dokumentarni je film o poslednjim preživelim žrtvama nacističkog rasnog eksperimenta, kada je 1942. tridesetoro "rasno prikladne" slovenačke dece bilo uključeno u ozloglašeni nacistički program Lebensborn, koji je osnovao Hajnrih Himler u cilju proširivanja arijevske rase.


Kratki dokumentarni film "Ita Rina – Diva iz Divače" Vladimira Šojata je ostvarenje o jednoj od najlepših i najprimećenijih glumica u eri nemog filma, koja je žrtvovala holivudsku karijeru zbog beogradske ljubavi. Deseta po redu revija Dani slovenačkog filma evociraće uspomenu na ovu glumicu koja povezuje Sloveniju i Srbiju, pozicionirajući ih u kontekst evropske kulture. Ita Rina je preminula upravo 10. maja 1979, na dan otvaranja Dana slovenačkog filma, pa će prikazivanje Šojatovog filma u Jugoslovenskoj kinoteci biti i svojevrstan omaž njenom liku i delu. Rođena kao Ida Kravanja u Divači, Ita Rina je zahvaljujući svojoj lepoti, ali i prirodnoj izražajnosti i nesumnjivom glumačkom talentu postigla veliki uspeh u evropskim filmovima na prelazu iz neme u zvučnu epohu, krajem 20-ih i početkom 30-ih godina. Pod režijskim vodstvom tada najznačajnijih nemačkih i čeških reditelja poput Gustava Mahatija, Karla Antona, Karla Junghansa i drugih, Ita Rina je tokom svoje karijere napravila niz portreta jakih i aktivnih žena koje sudbinu drže u sopstvenim rukama.


U nastavku manifestacije biće prikazano još šest dugometražnih filmskih ostvarenja po izboru Dragomira Zupanca, umetničkog direktora revije.




U subotu 11. maja, na programu je igrani film "Ples na kiši" reditelja Boštjana Hladnika. Ovo ostvarenje prati slikara Petera koji čezne za srećom - u vezi je sa pozorišnom glumicom Marušom, ali je već pomalo umoran od nje i voleo bi da upozna idealnu ženu, savršenu životnu partnerku. Iste večeri na programu je i igrani televizijski film "Besne lisice" reditelja Borisa Jurjaševiča koji prati borbu usamljenog rokera da spasi šumu od malverzantskih špekulacija gradonačelnika i lokalnog tajkuna.

U nedelju 12. maja biće prikazan dokumentarac "Muzika je vremenska umetnost 3: LP Laibach" Igora Zupea, film o prvom zvanično objavljenom albumu grupe Laibach 1985. godine u Jugoslaviji. U nastavku večeri publika će moći da pogleda i igrani film "Neću više da budem luzerka" Urše Menart. Glavna junakinja ovog ostvarenja je Špela koja ima skoro trideset godina, diplomu istorije umetnosti i nikada nije imala stalan posao. Kada se bez novca, posla i društva nađe na kauču svojih razočaranih roditelja, shvata da će odrastanje biti teže nego što je očekivala.

Program dugometražnih filmova u ponedeljak 13. maja otvara dokumentarac "Priča o Savi" u režiji Rožlea Bregara, o reci koja teče od srca Julijskih Alpa kroz četiri zemlje i mnoge regione, sve do Beograda, gde se uliva u Dunav. Uprkos činjenici da žive pored nje, mnogi nikada ne iskoriste priliku da je zaista upoznaju. Na programu će iste večeri biti i igrani film "Priče iz kestenove šume" Gregora Božiča, o škrtom stolaru Mariju koji živi usred kestenove šume i sprema se da zauvek napusti nesrećne doline te potraži bolji život iza okeana.

U toku revije Dani slovenačkog filma biće prikazani i kratki filmovi, a biće održani i prateći programi – izložba, tribina na temu "Prilozi za istoriju slovenačkog filma" i radionice.