уторак, 31. децембар 2019.

U NEDELJU POČINJE II FESTOV DEMO FEST

rok za prijave produžen do sredine januara
U nedelju, 5. januara u 19h počinje drugo izdanje „Festovog Demo festa“. Rok za prijave na festival produžen je do sredine januara!  

Nakon uspešnog Demo festivala koji je klub Fest organizovao 2017., klub Fest  novim bendovima ponovo daje priliku da pokažu šta znaju na jednoj od najboljih “klupskih” bina u gradu i bore se za vredne nagrade.  Kvalifikacione večeri održavaće se u klubu Fest svake nedelje od 19-22h u toku januara i februara, kada će po tri benda će stati na binu ovog kultnog zemunskog kluba, a najbolji po mišljenju žirija i publike ulaze u finale koje će biti održano u prvoj polovini marta! 

Vrlo je važno da što više ljudi dođe na svako kvalifikaciono veče, svima njima je podrška jako važna.” kažu organizatori i dodaju: ”Ne samo zbog aplauza, pored žirija i publika će imati prilike da glasa za svoje favorite i tako nekome pomogne da dođe do finala!

Raspored nastupa bendova u januaru:
5.1.2020. - AcidFather / Giljotina Bend / Wajz
12.1.2020. - Bob Rock / Logicka Greska / Sanitarium
19.1.2020. - Veto / Koske / Lisilo
26.1.2020. – Čuvaj se psa / Mokri Asfalt / Znoj

Najbolje u finalu čekaju vredne nagrade: 

I nagrada:  Vaučer u vrednosti od 600 evra za kupovinu u prodavnici „Marić muzički instrumenti“ / direktan plasman u kvalifikaciona takmičenja “Bunt rok festivala”
II nagrada: Vaučer u vrednosti od 400 evra za kupovinu u prodavnici „Marić muzički instrumenti“
III nagrada: snimanje jedne pesme u King Oliver Music studiju Ivana Srdanovića / besplatan set up instrumenata u Guitar Service Belgrade
IV nagrada (nagrada publike): nastup na Rock Village festivalu u Banatskom Sokolcu 2020.godine.  

VAŽNO: Rok za prijave za II Festov Demo fest su produžene do sredine januara. Pravo učešća imaju svi autorski bendovi iz Srbije koji nemaju zvanična izdanja (tu ne spadaju samostalna EP i demo izdanja, kao ni učešća na kompilacijama), uključujući i bendove koji su učestvovali na prvom Festovom Demo festu.
Potrebno je da bendovi / izvođači pošalju osnovne informacije o bendu (kratku biografiju, korisne linkove i kontakt) na Facebookstranu kluba Fest.

Podržite nove snage, dođite da podržite bendove na II FESTOVOM DEMO FESTU već  u nedelju, 5. januara u 19h!

Ulaz: 150 RSD 

Alice in WondeBand -Januarski događiji




Alice in WondeBand se ne odmara ni u januaru, već vam priprema poklone u vidu različitih kulturnih dešavanja.

 
MUZIKA

Posle Nemačke, Turske i Crne Gore, Alice in WondeBand održaće koncert u Novom Sadu u okviru programa Dočeka u Pozorištu mladih, 13. januara sa početkom u 19 h. Pročitajte više na ovom linku.



U januaru ćete imati prilike da čujete prošlogodišnju premijeru Radionice zvuka "U šumu" na programu Radio Beograda, čiji su autori rediteljka Marija Krstić i Alice in WonderBand.

TEATAR



Komični mjuzikl "Kiss" u januaru možete pogledati u Novom Sadu i Beogradu. U Srpskom narodnom pozorištu gostujemo 24. januara u 20.30 h, a u Bitef teatru u Beogradu 25. januara u 20 h, u okviru meseca nezavisne scene. Jedna od retkih predstava koja je namenjena svima i zanimljiva za sve!

Nova dečija predstava "Nepoznata simfonija Cvrčka i Mrava" će u februaru 2020.
godine imati svoju premijeru u Gradskom pozorištu Bečej.

RADIONICE



Prva radionica "Detlića" će biti održana u okviru Raspustilišta Novosadskog dečijeg kulturnog centra 10. januara od 10 h. Od 21. januara se vidimo svakog utorka i petka od 18.30 h na istom mestu, u Radničkoj 20 u Novom Sadu!



Očekujte nove radionice za mlade i odrasle u Novom Sadu, Beogradu i Subotici!

POČELE PROBE OPERETE VESELA UDOVICA




ODABRAN ANSAMBL ZA
OPERETU VESELA UDOVICA

Posle trodnevnih audicija koje su održane sredinom decembra, gde su budući izvođači operete Vesela udovica morali da pored pevačkog i glumačkog dara, pokažu i svoje igračke sposobnosti, napravljena je najbolja moguća podela za ovu novu operetu u Madlenianumu, čija se premijera očekuje 13. februara 2020, a prva repriza 20. februara 2020. U ulozi bogate udovice Hane Glavari pojavljuju se Branislava Podrumac, u alternaciji sa Mirjanom Matić. Njen bivši verenik i kec u rukavu ambasadora Montenegra, grof Danilo je Vasa Stajkić, u alternaciji Dimitrije Cincar Kostić, baron Mirko Zeta je Miloš Đorđević, Valensien ambasadorova žena je Mina Gligorić, u alternaciji sa Nevenom Đoković, Kamil de Rosiljon je Marko Živković. Istorijsku ličnost Njegoša tumače dva naša popularna glumca Žarko Stepanov, u alternaciji sa Đorđem Stojkovićem. Kromov, savetnik ambasade je Ljubomir Popović, dok je Olga njegova žena Anja Orelj, Bogdanović konzul je doajen našeg glumišta Predrag Miletić, njegova žena Silvien je Mirjana Stojanović. Konzul Prištić je Vladimir Bulatović, a njegovu ženu tumači Milena Moravčević, dok su francuski diplomati Arsenije i Milan Tubić.



Vrhunsku muziku Franca Lehara, lako pamtljivih melodija koje su klasika muzičkog teatra, diriguje maestra Vesna Šouc Tričković, koreografske numere koje oduzimaju dah, postavljala koreograf Milica Cerović, za prevod i adaptaciju libreta, kao i britke i urnebesno smešne dijaloge zadužen je bio Igor Weidlich (Vajdlih). Raskošni kostimi u izvedbi Duške Nešić, koja pored pozorišnog kostima veoma uspešno radi kostim za velike filmske produkcije, poput: Pada viteza (Knightfall), Igre prestola (Games of Thrones), Ratova zvezda (Star Wars), Bolivuda i Robina Huda dolaze do izražaja u monumentalnoj scenografiji Vesne Režić, koja je osvajala brojne nagrade za svoj rad. Ovu vrsnu ekipu profesionalaca predvodi mladi ali već dokazani reditelj Robert Bošković, koji dolazi iz Dubrovnika. Robert je u javnosti poznat kao glumac, svoju profesionalnu karijeru je započeo veoma mlad, i najviše je veže za pozorište Komedija u Zagrebu i to uglavnom za muzičke komade, ali je sarađivao i sa teatrom Trešnja i Gavela, a nastupao je dosta i na Dubrovačkim ljetnim igrama. Bošković je osnovao i svoje privatno pozorište u Koncertnoj dvorani Lisinski gde je režirao dve predstave: Cipelica lutalica i Lažeš Melita.



Od većih Robertovih režija mogu se istaknuti Cosi Fan Tutte međunarodna opera V.A. Mocarta  na Dubrovačkim ljetnim igrama, Fortunu pišu ženom u HNK Zadar, mjuzikl Vaskrsli u Kazalištu Komedija, operu Don Giovanni V. A. Mocarta u HNK u Osijeku, mjuzikl Legenda Ružice grada u kazalištu Komedija, B. Glad production, broadvejski mjuzikl Cinderella/Pepeljuga, operu Il Trovatrore/Trubadur Đ. Verdi u HNK u Osijeku, opereta Kod bijelog konja R. Benackog u HNK u Osijeku, G.K. Žar ptica mjuzikli Božićna želja Ana Maras i G.K. Žar ptica mjuzikli Divan Božić Vesna Ravenšćak i Bojan Jambrošić, HNK Zagreb mjuzikl Život za život Daniele Riči , mjuzikl Svetac svega sveta Nino Škrabe, B Glad production/K.D Lisinski mjuzikl Mi o vuku, operu Il Trovatrore/Trubadur Giuseppe Verdi u HNK Split, Samson i Dalila opera Sen-Sana HNK Osijek, I Lombardi alla Prima Crociata (The Lombards on the First Crusade) LOMBARDICI Đ. Verdi HNK Split i mnoge druge dramske, operne i mjuzikl predstave. 



Karte za premijeru i prvu reprizu operete Vesela udovica su puštene danas u prodaju i mogu se nabaviti pored blagajni u Madlenianumu, Glavna 32 i u biletarnici u Muzeju Zepter, Knez Mihailova 42, kao i on line. Radno vreme blagajni za predstojeće praznike je 31.12. skraćeno, 1. i 7. januar su neradni dani, dok 2. i 6. januara blagajne takođe rade skraćeno. 

Fotografije Duška Filipovića sa proba

понедељак, 30. децембар 2019.

KABARE PLACEBO - NIKO NIJE KAO VODA

Novo neobično idanje izdavačke kuće Odličan Hrčak


Album "Niko nije kao voda" Kabarea Placebo je pozorišna predstava u kojoj su Zvuk i Melodija, Ritam i Harmonija glumci koji navode maštu da konstruiše scenografiju, otelotvori svoje asocijacije i vidi ono što oseća.

Ovih 16 numera su kao scene u jedinstvenoj celini snažnog proživljavanja Života. 


Izvanredna podela, gde su neke od uloga odigrali gitara, kazuu, drombulja i drugi poznati glumci, igra se sa našom maštom i emocijama, i tera nas da iznova odslušamo ovaj komad. Besprekoran dramski tekst i režija ostavljaju prostor da sami kreiramo kostime za svaki lik i time upotpunimo svoju ulogu u ovom komadu. Sagledanjem ove predstave zasigurno ćemo dobiti novi pogled na sebe i ovo umetničko delo.

Poterano energijom zvuka iz nas izranja pitanje imamo li snage da još koji put proplovimo kroz emocije koje se u nama uzburkaju...

Šta osetimo dok slušamo Kabare Placebo?
Šta slušamo dok osećamo Kabare Placebo?
Šta vidimo?
Šta ne vidimo?
Odgovor je u stvari jednostavan: muzika koju možemo da dodirnemo.





Slušajući ovu pozorišnu predstavu slobodni smo da sami kreiramo sve(t) u svojoj mašti.

Kabare Placebo je Bratislav Braca Vasilić - umetnik, muzičar, autor, grafičar, dizajner zvuka, čovek.
Mnogo je iskustva u jednom ljudskom biću, mnogo muzike, a to znači mnogo života.

Zavesa se podigla - dobro došli u Kabare Placebo.

NOVE ZVEZDE MJUZIKLA LJUBAV I MODA


Ansamblu mjuzikla LJUBAV I MODA pridružuju se dve nove glumice: TAMARA DRAGIČEVIĆ se pojavljuje u ulozi Sonje, a MIONA MARKOVIĆ u ulozi Dragane. Imaćemo priliku da ih vidimo na Bogojavljenje 19. januara 2020.

Tamara Dragičević glumu je završila na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Dragana Petrovića Peleta. Prva veća uloga joj je u filmu Montevideo, Bog te video, a pamtimo je po ulogama Nadice (Vojna akademija), Sonje (Bićemo prvaci sveta) i Maje (Žigosani u reketu). Nosilac je statuete Ćuran za najbolje glumačko ostvarenje na Danima komedije u Jagodini 2012. godine, koju je dobila kao Staša u komadu Dobri ujkica i to ravnopravno sa starijim kolegama Mikijem Manojlovićem i Branimirom Brstinom. Udata je za glumca Petra Benčinu sa kojim ima dvoje dece. Ovo joj je prva uloga u mjuziklu!

Miona Marković imam samo 23 godine, glumu je završila na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Dragana Petrovića Peleta. Pored glume, Miona se bavi pevanjem, latino i standard plesovima, modernim i savremenim baletom. Trenirala je I karate, nosilac je braon pojasa. Nova strast joj je pole dance. Za razliku od Tamare, Miona je već učestvovala u mjuziklu i to u Škola rokenrola u režiji Bobana Skerlića u pozorištu “Boško Buha”, u kome igra i u predstavi Nemušt jezik. Snimila je film Slepi putnik na brodu ludaka Gorana Markovića, a svakako je najpoznatija po autentičnim ulogama u TV serijama: Koreni, Jutro će promeniti sve, Kralj Petar I u slavu Srbije, Žigosani u reketu, Biser Bojane 2. Trenutno snima seriju Močvara po tekstu Milene Marković, u režiji Olega Novkovića. 

Mjuzikl Ljubav i moda, koji je nastao po motivima istoimenog hit filma Ljubomira Radičevića i Nenada Jovičića je priča o entuzijazmu i optimizmu, podsećanje na neke osnovne etičke i emocionalne vrednosti koje su danas uglavnom u drugom planu. Mjuzikl je nastao po tekstu Staše Koprivice, a reditelj Aleksandar Nikolić je okupio tim talentovanih saradnika da oboje ovu pitku i veselu priču o ljubavi, prijateljstvu, zavisti, snovima...koreografi: Anka Gaćeša i Mirela Božić Jovanović, scenograf: Milica Stanković, dizajn revijskih haljina: Vladimir Nićiforović, kostimografi: Vladana Veljković, Marija Nikolić i Maja Živković. Predstava se titluje na engleski.


Pored naše dve nove zvezde u mjuziklu igraju: Anja Alač, Aleksandar Vučković, Katarina Gojković, Branislav Tomašević, Nebojša Milovanović, Stevan Piale, Anka Gaćeša Kostić, Hristina Petrović, Tatjana Dimitrijević, Marija Nikolić, Žarko Stepanov i Ivana Milošević.

Fotografije: Suzana Sarić i Jelena Petković.

Zavirite u prvi roman za decu čuvenog glumca Nikole Đurička: Vrabac Džoni


Posle zbirke priča Dogodovštine jednog Džonija, koja je osvojila srca mališana, omiljeni glumac Nikola Đuričko odlučio je da obraduje najmlađe čitaoce još jednom zanimljivom pričom. Ovog puta romanom Vrabac Džoni. Listajući stranice prvog romana poznatog glumca, zakoračite u uzbudljivi svet i upoznajte zanimljive junake – vrapca Džonija i vrabicu Lili. Otkrijte kroz kakve su avanture morali da prođu kad je u njihove živote iznenada ušla nepoznata ptica koja je izgubila pamćenje. Čitajući ovu dirljivu priču, mališani će spoznati značaj dobrote i prijateljstva.

U Beogradu, tačnije u Tašmajdanskom parku, u zvoniku Crkve Svetog Marka, živi jedan naizgled sasvim običan vrabac Džoni. A na tavanu Arhiva Srbije, tačno na suprotnom kraju parka, živi jedna nadasve obična vrabica Lili... 

Kad se nepoznata šarena ptica odjednom pojavi, narušiće harmoniju njihovog vrapčijeg sveta i dovešće ih u opasnost. Da li će Džoni i Lili uspeti da spasu Šarenog i pomognu mu da se seti ko je i gde pripada? Odgovor potražite na stranicama romana za decu Vrabac Džoni. Osim zanimljivih karaktera, interesantne i uzbudljive priče, roman je obogaćen neverovatnim ilustracijama Tihomira Čelanovića. Pisan je jednostavno, pitko, kako za mlađe, tako i za starije školarce, a sadrži i uputstvo za pravljenje kućice za vrapce.

Autora ovog zanimljivog romana Nikolu Đurička znamo kao glumca i reditelja sa više od četrdeset filmova, pozorišnih predstava i televizijskih emisija. Proslavio se u filmovima kao što su Lajanje na zvezde, Zona Zamfirova i Kad porastem biću kengur, kao i u serijama Otvorena vrata i Vratiće se rode. Glumio je u mnogim pozorišnim predstavama, gde se naročito istakao ulogama u Šekspirovom Otelu i Ovidijevim Metamorfozama. Njegova prva knjiga, Dogodovštine jednog Džonija, nastala je kao plod najvažnije životne uloge – uloge roditelja. O uspehu ove zbirke kratkih priča dovoljno svedoči Nagrada za najbolju knjigu u oblasti dečje književnosti, koju je Nikola dobio na Sajmu knjiga u Novom Sadu. Ljubitelji poznatog glumca mogu da potraže njegov roman Vrabac Džoni u Vulkan knjižarama, kao i na sajtu Vulkančića.
 

STRUČNE NAGRADE ZA ISTORIČARE UMETNOSTI ZA 2019.


На свечаности у Културном центру Београда, у Галерији Артгет, и наредне 2020. године, 14. јануара у 12:00, традиционално ће бити додељене две престижне стручне награде из области промишљања савремене визуелне и ликовне уметности у нашој земљи.

Добитник Награде “Лазар Трифуновић” за 2019. годину је Симона Огњановић, историчарка уметности и кустоскиња Музеја Југославије, за студијски текст Речник миграција: једно могуће тумачење деведесетих, публикован у каталогу изложбе Деведесете: речник миграција, која се одржава у Музеју, у периоду децембар 2019 – фебруар 2020.

Жири у саставу: др Јамина Чубрило, професорка на Групи за историју уметности Филозофски факултет у Београду, др Драгана Ковачић, саветница Народног музеја у Београду и др Никола Дедић, професор Факултета Музичке уметности у Београду, разматрао је 19 предлога за Награду добијених од институција и колега, а одлука да се награди наведени текст донета је једногласно.

Признање ДИУС (Друштва историчара уметности Србије) које се додељује за најбољу ауторску изложбу у 2019. и њено текстуално образложење добила је изложба Скице за покретне слике, аутора Мирослава Карића, кустоса галерије Ремонт у Београду, приређене у оквиру 13. Бијенале акварела у Зрењанину, у продукцији Савремене галерије Зрењанин, одржане у периоду октобар-новембар текуће године.

Жири Признања ДИУС који је радио у саставу: Нела Тонковић, историчарка уметности и директорка Народног музеја у Шапцу, Саша Јањић, историчар уметности и кустос галерије Ремонт, и Маида Груден, историчарка уметности и кустоскиња галерије Дома културе Студентски град, одлуку је донео једногласно истичући комплексан и иновативни карактер награђене изложбе који се односи на перцепцију акварела као традиционалне ликовне дисциплине у интермедијалном дијалогу са филмском уметношћу, и експерименталну кустоску праксу презентације радова у галеријском и низу алтернативних излагачких простора.

Награда “Лазар Трифуновић” састоји се из плакете са ликом професора Лазара Трифуновића, новчаног износ и изложбе коју лаурет приређује у оквиру циклуса “Критичари су изабрали” у Ликовној галерији КЦБ. Признање ДИУС садржи диплому струковног Друштва и новчани износ. Обе награде од оснивања 1993/1994. подржавају Град Београд- Секретаријат за култури и Министарство културе и информисања Републике Србије.

Улаз је слободан

МИРОЉУБ СТОЈАНОВИЋ добитник Награде „Небојша Поповић“ за 2019. годину

Фотографија: Александар Рајковић

Добитник Награде „Небојша Поповић“ за 2019. годину је МИРОЉУБ СТОЈАНОВИЋ, филмски критичар, публициста и уредник издаваштва у Филмском центру Србије

Филмски центар Србије, Радио-телевизија Србије, Културни центар Београд, Југословенска кинотека, Отворени универзитет Суботица/ Фестивал европског филма Палић, Удружење грађана „Поглед у свет“/ Фестивал ауторског филма, Фонд Б92/ Фестивал „Слободна зона“, Међународни фестивал документарног филма „Белдокс“ и чланови породице Небојше Поповића, у жељи да сачувају успомену на изузетног професионалца и човека, као и наслеђе које је оставио, основали су годишњу НАГРАДУ „НЕБОЈША ПОПОВИЋ“ ЗА ДОПРИНОС ПРОМОЦИЈИ И КРИТИЧКОМ ПРОМИШЉАЊУ ФИЛМСКЕ УМЕТНОСТИ И КУЛТУРЕ.

Добитник награде за 2019. годину је


МИРОЉУБ СТОЈАНОВИЋ

 
за дугогодишње посвећено промовисање највиших вредности у филмској уметности кроз своје филмске критике, ауторске текстове, уређивање књига у Филмском центру Србије и јавне наступе

Жири у саставу Југослав Пантелић (председник), Мара Прохаска Марковић и Стефан Иванчић (чланови), своју једногласну одлуку је образложио на следеће начин:


Мирољуб Стојановић је уредник издавачке делатности Филмског центра Србије, филмски критичар у бројним дневним и недељним листовима и месечницима, велики познавалац ове уметности који својим разноврсним и посвећеним  деловањем значајно доприноси њеној популаризацији заснованој на највишим вредностима.
Стојановић је своје радове објављивао  у више од 40  часописа, дневних новина и периодичних публикација. Филмски је критичар НИН-а, сарађује са дневним новинама Политика, Данас, БлицИзворним радовима заступљен је у тридесетак филмских књига. Текстови о филму су му преведени на шест језика, а богату библиографију употпуњују бројни ТВ и радио наступи, трибине и предавања. Бављење азијским филмом и азијским културама (боравио у 24 азијске земље) у жижи је његових интересовања (с посебним акцентима на индијском и филипинском филму). Као уредник издавачке делатности у Филмском центру Србије годинама зналачки и са рафинманом бира и уређује књиге о филмској уметности у широком тематском и жанровском распону, од аутопоетичких сведочанства и ауторских опуса филмских стваралаца до значајних студија у области теорије, филозофије, естетике и историје филма и његових веза са другим уметничким и научним областима.  И овим књигама еминентних домаћих и страних аутора, јединственим у нашој култури, као и целокупном својим посвећеним и многостраним деловањем на афирмацији највиших вредности у  филмској уметности и култури створио је и ствара легат за долазеће генерације филмских гледалаца/читалаца, аутора и истраживача.


Награда „Небојша Поповић“ ће овогодишњем добитнику бити уручена у суботу, 11. јануара 2020. у 20 сати, у Дворани Културног центра Београда, у окружју филмског маратона који је конципирао Милан Влајчић, лауреат Награде за 2018. годину.

Филмски центар Србије обезбеђује Награду коју чине новчани износ и уметнички предмет/плакета према ауторском концепту Ајле Селенић, као и право и привилегија добитника Награде на селекцију филмског програма приликом доделе Награде за наредну годину.




ФИЛМСКИ МАРАТОН 
 
Селектор програма: МИЛАН ВЛАЈЧИЋ
лауреат Награде „Небојша Поповић“ за 2018. годину

12.00     ДНЕВНИК ДИАНЕ БУДИСАВЉЕВИЋ (Хрватска, Србија, Словенија) 88’
Режија: Дана Будисављевић
Изузетан и важан документарно-играни филм о жени која је спасила више од 10.000 деце из ужаса Јасеновца. Истинита прича о најбољим људима у најгорим временима.

14.00     СЛУЧАЈ МАКАВЕЈЕВ (Србија) 74’
Режија: Горан Радовановић
Документарац о забрани култног филма „WR: Мистерије организма“ Душана Макавејева комбиније богат архивски америјал са савременим сведочењима.

16.00     ХЛАДНИ РАТ (Пољска, Велика Британија, Француска) 89’
Режија: Павел Павликовски
Страствена љубавна прича између двоје људи који се због различитог порекла и темперамента на први поглед чине неспојивим. Драма епохе, овенчана наградом за најбољу режију у Кану. 

18.00     ЗЕМЉА МЕДА (Северна Македонија) 87’
Режија: Тамара Kотевска, Љубомир Стефанов
Фасцинантни, визуелно и емотивно узбудљив докмуентарац о пчеларки посвећеној дивљим пчелама. Њујорк Тајмс је управо прогласио ово остварење најбољим филмом у 2019.

20.00     УРУЧЕЊЕ НАГРАДЕ „НЕБОЈША ПОПОВИЋ“

21.00     АЈВАР (Србија) 101’
Режија: Ана Мариа Роси
Брачни пар који већ дуже време живи у Стокхолму долази за празнике у Србију. У празничној атмосфери породичне тајне испливавају на видело.

Цена улазнице је 100 динара.
ДВОРАНА КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА БЕОГРАДА

 
НЕБОЈША ПОПОВИЋ (1958–2015) је био један од ретких преосталих светлих гласова критичарске професије. Његове критике биле су луцидне и ерудитске, бритке и модерно презентоване, тако да истовремено комуницирају и са најширим телевизијским аудиторијумом и са интелектуалном елитом. Његови чувени разговори са водећим савременим светским и домаћим филмским ауторима у емисији „Други век“ на РТС-у поставили су висок стандард као свеобухватне и дубинске, живе, личне интеракције које су стварале слојевите портрете саговорника и често бацале нову светлост на њихово стваралаштво. Као уредник филмског програма Дворане Културног центра Београда профилисао је концепт квалитетног уметничког филма на којем су укус формирале генерације гледалаца. Небојша Поповић је својим целокупним деловањем промовисао љубав према филму, као и његово дубоко интелектуално промишљање.

 

NOVOGODIŠNJI PROGRAM NAJGLEDANIJIH FILMOVA U DVORANI KULTURNOG CENTRA BEOGRADA


1 – 10. јануар 2020.
Цена улазнице 250 динара.

Прве дане 2020. започните у БИОСКОПУ ДОБРОГ ФИЛМА са наjгледанијим остварењима из протекле године. Подсетите се својих фаворита, надокнадите пропуштено. Уживајте у пробраним филмовима на великом платну. Јер боље је у биоскопу!

1. и 2. јануар
 
18:00 ДВОСТРУKИ ЖИВОТИ
Француска, 108’
Режија: Оливије Асајaс
Комедија о уметности, прељуби и кризи средњих година. Француске звезде Жилијет Бинош и Гијом Кане поново бриљирају у режији Асајaса, једног од највећих савремених мајстора режије.

20:00 ХЛАДНИ РАТ
Пољска, Велика Британија, Француска, 89’
Режија: Павел Павликовски
Страствена љубавна прича између двоје људи који се због различитог порекла и темперамента на први поглед чине неспојивим. Драма епохе, овенчана наградом за најбољу режију у Кану.


3. и 4. јануар
 
18
:00 ЗЕМЉА МЕДА
Северна Македонија, 87’
Режија: Тамара Kотевска, Љубомир Стефанов
Фасцинантни, визуелно и емотивно узбудљиви докментарац о пчеларки посвећеној дивљим пчелама. Њујорк Тајмс је управо прогласио ово остварење најбољим филмом у 2019.

20:00 БОЛ И СЛАВА
Шпанија, 113’
Режија: Педро Алмодовар
Алмодоварова меланхолична аутобиографска прича преплиће три различита животна раздобља. Антонио Бандерас, награђен за најбољег глумца у Кану, бриљира главној улози.


5. и 6. јануар
 
18
:00 ЏУДИ
Велика Британија, 118’
Режија: Руперт Гулд
Биографска прича о легендарној холивудској диви Џуди Гарленд. Рене Зелвегер фасцинира у насловној улози.

20:00 ПАРАЗИТ
Јужна Кореја, 132’
Режија: Бонг Јун-хо
Слојевита, ангажована, духовита и уврнута прича на неочекиван начин бави се вечном темом богатих и сиромашних у оквиру једне корејске породице. Златна палма за најбољи филм у Кану.


7. и 8. јануар
 
18
:00 KРИВИЦА
Данска, 85’
Режија: Густав Мелер
Напет и неочекиван трилер о отмици, сагледан у потпуности из визуре полицијског диспечера за хитне позиве. Телефон којим разговара је једино оружје у трци да спаси киднаповану жену.

20:00 СВИ ЗНАЈУ
Шпанија, Италија, Француска, 132’
Режија: Ашгар Фархади
Пенелопи Круз и Хавијер Бардем играју пар чија старија ћерка нестаје током венчања у малом шпанском градићу. Дубоко чуване породичне тајне излазе на видело.


9. и 10. јануар
 
18.00 ДНЕВНИK ДИАНЕ БУДИСАВЉЕВИЋ
Хрватска, Србија, Словенија, 88’
Режија: Дана Будисављевић
Изузетан и важан документарно-играни филм о жени која је спасила више од 10.000 деце из ужаса Јасеновца. Истинита прича о најбољим људима у најгорим временима.

20.00 БОЛ И СЛАВА
Шпанија, 113’
Режија: Педро Алмодовар
Алмодоварова меланхолична аутобиографска прича преплиће три различита животна раздобља. Антонио Бандерас, награђен за најбољег глумца у Кану, бриљира главној улози.

 

петак, 27. децембар 2019.

VEČE BEOGRADSKIH PRIČA NAJVEĆI KABARE U U KOMBANK DVORANI



         


Nesvakidašnji spektakl pod nazivom "Veče beogradskih priča" biće održan 18. januara u 20h u Kombank dvorani. Domaćin će biti poznati novinar i književnik Zoran Nikolić, autor brojnih knjiga o istoriji  grada,  ali i šarmer koji je u mnogo navrata publici približavao najlepše priče iz prošlosti Beograda na boemski i duhovit način. Nastup će pratiti i brojne fotografije nekadašnjeg gradskog ambijenta, kao i fantastični snimci iz Programskog arhiva RTS.

          Posebnu dinamiku ovoj večeri podariće gosti, poznati kao zaljubljenici u Beograd.

Pred publiku će izaći ansambl "Legende" koji nastavlja svoju kultnu karijeru sa novim pevačem,  kao i Ljuba Ninković, muzičar čiji akordi su obeležili mnoge beogradske ljubavi.

Njegov brat, sjajni glumac Slobodan Boda Ninković izmamiće osmehe na njemu svojstven način, a popularna novinarka i urednik RTS Rada Đurić predočiće publici kako naizgled ozbiljan novinarski posao može da ima drugu, toplu, ljudsku i duhovitu stranu.

Arhitekta, pisac i fotograf Budimir Buda Novaković duhovito će dočarati obrise još nekih važnih gradskih vragolija.
         
Podsećamo, Nikolić je karijeru započeo sada već kultnom knjigom "Beograd ispod Beograda", koju je koautorski napisao sa Vidojem Golubovićem, a usledili su "Masonski simboli u Beogradu" kao i roman "Grad tajni". Svoju posvećenost misterijama našeg grada uobličio je i kroz dvotomnu knjigu "Tajna Novog Beograda" koju potpisuje sa novinarkom Mirkom Radonjićem, a kruna dosadašnje karijere mu je knjiga u tri toma "BG priče" koja obuhvata petogodišnji rad na prikupljanju najlepših pripovesti o našem gradu. Sve njegove knjige imaju višestruko ponovljena izdanja i najtopliji prijem kod publike.

        Domaćin ove večeri je napravio izuzetan spoj istraživačkog rada sa pripovedačkim predstavljanjem rezultata onoga što je pronašao. Tako je Nikolić i autor brojnih televizijskih emisija, kao i turističke ture koja traje već punih osam godina, a vodi sugrađane kroz tajne Beogradske tvrđave i njenih podzemnih objekata.

      

Grupna izložba Jelena Tamburić, Vladimir Antović i Lidija Mićović u PRO3ORU

Otvaranje ponedeljak 30.12.2019. u 19h
PRO3OR / Koče Popovića 9
 
Autori: Jelena Tamburić, Vladimir Antović i Lidija Mićović > Otvaranje ponedeljak 30.12.2019. U 19h
Galerija PRO3OR vam predstavlja novu grupnu izložbu radova savremenih domaćih autora Jelene Tamburić, Vladimira Antovića i Lidije Mićović. Iako su stvaralačke poetike ovih autora u biti različite, kao i sredstva izražavanja, njihovi radovi u istom prostoru egzistiraju kao tačke u savremenom dobu koje su sveprisutne.
Jelena Tamburić osnovne i magistarske studije završila je na FLU u Beogradu. Samostalno izlaže od 1989. godine u zemlji i u inostranstvu. Učestvovala je na brojnim grupnim izložbama, među kojima se ističu: Oktobarski salon, Majski salon, Jesenji salon... Član je ULUS-a.
Vladimir Antović završio je osnovne i postdiplomske studije na FLU u Beogradu. Godine 1997. osnovao je u Beogradu grupu autora „Kerozin umetnička grupa“. Dobitnik je nagrada Fakulteta likovnih umetnosti. Imao je niz samostalnih i grupnih izložbi. Član je ULUS-a.
Lidija Mićović studirala je na FLU u Beogradu. Deluje kao samostalni umetnik – slikar. Pisala je o umetnosti i umetnicima za domaće časopise. Izlaže svoje radove u zemlji i u inostranstvu od 1997. godine, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Živi i stvara u Beogradu.