петак, 27. март 2020.

Predavanje o građenju identiteta – Žan-Iv Lavuar (Novi Sad)


Suočeni smo danas sa paradoksom sveta koji, što više postaje uniformnan, pod uticajem mondijalizacije i tehnologija, sve više budi razmišljanja o identitetima: regionalnim, nacionalnim, verskim, kulturnim, običajnim. Čini se da, što se razlike više gube, sve više tražimo da ih oživimo ili da stvorimo nove. 

U Evropi, pad Berlinskog zida nije ispunio sva očekivanja. Identitetska strast obuzela je duhove, grubo suočene sa globalizacijom, te podstakla populističku retoriku koja je zašla čak i u srca najstarijih demokratija. Pitanje identiteta nam se dakle nameće. Njegovo ignorisanje neće učiniti da nestane. Čini nam se da je mnogo pametnije potruditi se da ga razumemo, kako bismo njime bolje ovladali.

Ovo predavanje ima dvostruki cilj: da dokaže sposobnost jedinke da izgradi sopstveni identitet i pored svih determninističkih stega, a sa druge strane da ubedi da osobenost i univerzalnost nisu nespojivi.


Električni orgazam objavio novi datum obeležavanja jubileja u Beogradu



,,40 GODINA ORGAZMA" 29. OKTOBRA U KOMBANK DVORANI


                          Ulaznice kupljene za 19. mart važe i za novi datum




Koncert ,,40 godina Orgazma" u Kombank dvorani odložen je za 29. oktobar!

,,Braćo i sestre,


Zbog zdravstvene situacije na planeti bili smo prinudjeni da pomerimo datume cele turneje ,,40 godina orgazma" pa tako i beogradski koncert. Novi datum je 29 oktobar. Jako se radujemo tom koncertu i druženju sa vama.


Živeo Rock`n`Roll"
, poručuje Srđan Gojković Gile.

Ulaznice kupljene za koncert koji je prvobitno trebalo da se održi 19. marta, važe i za novi datum


Ukoliko nekome ne odgovara novi termin, mogu se vratiti na mesta na kojima su i kupljene.

Budući da zbog proglašenog vanrednog stanja i u skladu sa preporukama Vlade Republike Srbije, Ticket Vision blagajne kao i blagajna Kombank dvorane ne rade do daljnjeg, svi koji budu želeli da vrate ulaznice moći će to da učine po otvaranju prodajnih mesta.

Informacije i vesti vezane za radno vreme mogu da se dobiju na sajtu www.tickets.rs. i slanjem e-maila na office@tickets.rs, odnosno na www.kombankdvorana.rs.

Koncerti Beogradske filharmonije petkom onlajn





Beogradska filharmonija objavila je “onlajn repertoar”, kojim najavljuje svakodnevne nove sadržaje na svom sajtu i društvenim mrežama, a petkom, kada je tradicionalno nastupala na Kolarcu, poziva publiku da prati njene koncerte.


  • Ponedeljkom će nastupati “Filharmoničari u izolaciji”, a u pitanju su blogovi muzičara BGF koji će deliti svoja iskustva i savete kako najbolje provesti vreme koje je pred svima u borbi protiv širenja koronavirusa. 
  • Utorkom se filharmoničarima i publici obraćaju gosti orkestra, čuveni dirigenti i muzičari čiji su nastupi bili planirani, a sprečeni su da dođu zbog pandemija koronavirusa, koja je sprečila kretanje i stopirala događaje u kulturi i umetnosti širom sveta. 
  • Sreda je rezervisana za audio doživljaj i slušanje koncerata Beogradske filharmonije iz arhive.
  • Četvrtak je dan za prisećanje na nekadašnje uspehe i najdraže momente iz prošlosti. 
  • Petak je predviđen za onlajn prikazivanje koncerata BGF, održavanih tradicionalno poslednjeg radnog dana sedmice na Kolarcu.
  •  Za dane vikenda planirano je “putovanje” kroz interesantne materijale drugih muzičkih kuća i nezaobilazan muzički humor.
 

Svetski dan pozorišta sa spuštenim zavesama: Pozorište kao svetilište



Teatri širom sveta dočekuju bez publike Svetski dan pozorišta, 27. mart. Pozorišne kuće sve više se sele predstave u virtuelno okruženje.

Uprkos dramatičnoj virusnoj pošasti, Međunarodni pozorišni institut (ITI) poziva pozorišta da u ovom teškom trenutku dele svoje glasove ljubavi, ohrabrenja i podrške svim ljudima, kao i da iskoriste kreativnost i pozitivnu energiju da uliju svetlost u mrak. Poruka povodom Svetskog dana pozorišta ovog puta napisao je čuveni pakistanski dramaturg Šahid Nadim (Shadid Nadeem):

                         Velika mi je čast što pišem pismo povodom Svetskog dana pozorišta 2020. Osećam zahvalnost, ali sam i uzbuđen mišlju da je Međunarodni pozorišni institut, najuticajnija i najreprezentativnija pozorišna organizacija našeg doba, izabrala pakistansko pozorište i sam Pakistan. Ova čast ukazuje poštovanje i Madihi Gauhar [1], ikoni pozorišta i osnivačici Pozorišta Ajoka [2], kao i mojoj životnoj saputnici, koja je preminula pre dve godine. Tim Ajoke prešao je dug i naporan put od trnja do zvezda. Ali to je, verujem, sudbina mnogih pozorišnih grupa. Taj put nikad nije ni lak, ni jednostavan. I uvek je borba.

Ja dolazim iz dominantno muslimanske zemlje koja je preživela nekoliko vojnih diktatura, stravične napade verskih ekstremista i tri rata sa susednom Indijom, s kojom hiljadama godina delimo istoriju i baštinu. I danas živimo u stalnom strahu od otvorenog rata s našim susedom i bratskom zemljom – obe zemlje sada poseduju nuklearno oružje pa strahujemo i od nuklearnog rata.

Nekad u šali kažemo: "Teška vremena su dobra za pozorište". Mi ne oskudevamo u izazovima koji su pred nama, kontradikcijama koje treba otkriti i statusa quo koji treba srušiti. Pozorišna grupa Ajoka hoda po ovoj ivici već 36 godina. Ta ivica je zaista oštra, jer održavamo balans između zabave i podučavanja; između potrage za prošlošću i učenja od nje, te pripreme za budućnost; između slobodnog kreativnog izraza i izazovnog sukoba s autoritetima; između društveno kritičkog i finansijski održivog pozorišta; između priklanjanja masama i avangarde. Neko bi rekao da pozorišni stvaralac mora da bude vrač, mađioničar.

U Pakistanu postoji jasna razlika između Svetih i Profanih. Profani veruju da ne postoji prostor za verska preispitivanja, dok Sveti odbijaju mogućnost otvorene debate ili novih ideja. Zapravo, konzervativni establišment smatra da su umetnosti i kultura van granica "svetih igara". Stoga je prostor za scenske izvođače nalik na trku s preponama. Oni prvo moraju da se potvrde kao dobri muslimani i pokorni građani, ali i da pokušaju da dokažu da su ples, muzika i pozorište "dozvoljeni" u islamu. Mnogobrojni poslušni muslimani stoga zaziru da prihvate scensku umetnost iako su elementi plesa, muzike i pozorišta utkani u njihovu svakodnevicu. A onda smo nabasali na subkulturu koja je imala potencijal da spoji Sveto i Profano na istoj sceni.

Tokom vojne vlasti u Pakistanu 80-ih godina prošlog veka, grupa mladih umetnika, koji su se suprotstavljali diktaturi svojim društveno i politički odvažnim teatrom disidentstva, osnovala je Pozorište Ajoka. Spoznali su da je jedan sufistički bard [3], koji je živeo pre oko trista godina, precizno izrazio njihova osećanja, njihov bes i njihovu teskobu. To je bio čuveni sufistički pesnik Bale Šah [4]. Pozorište Ajoka je shvatilo da može da iznosi politički zapaljive poruke koristeći njegovu poeziju i da se suprotstavi korumpiranim političkim autoritetima i predrasudama verskog establišmenta. Vlasti su mogle da zabrane ili da ugase pozorište, ali ne i cenjenog i popularnog sufističkog pesnika kao što je Bale Šah. Otkrili smo da je njegov život bio dramatičan i radikalan koliko i njegova poezija, što mu je donelo više fatvi i zabrana tokom njegovog života. Tada sam napisao Balu, komad o životu i mukama Bale Šaha. Njega su mase širom južne Azije od milja zvale "Bala", a on je poticao iz tradicije sufističkih pesnika koji su stvarali na pandžabi jeziku i svojom poezijom i učenjima bez straha prkosili vladarima i sveštenicima demagozima. Ti pesnici koristili su narodni jezik i pisali o težnjama masa. U muzici i plesu pronalazili su način da ostvare direktnu vezu Čoveka i Boga, zaobilazeći, s prezirom, verske činovnike eksploatatore. Oni su se suprotstavljali rodnim i klasnim razlikama i posmatrali svet sa čuđenjem, kao prikaz Svevišnjeg. Umetnički odbor grada Lahora odbio je tekst, tvrdeći da to nije drama već biografsko delo. Međutim, kada je komad izveden u alternativnom prostoru, tačnije na Geti institutu, publika je videla, shvatila i usvojila simboliku života i poezije tog narodnog pesnika. Mogla je potpuno da se identifikuje s njegovim životom i vremenom u kojem je živeo i da uvidi paralele.

Šahid Nadim je vodeći pakistanski dramaturg i upravnih čuvenog Pozorišta Ajoka. Rođen je 1947. u gradu Sopore u Kašmiru. Postao je izbeglica već u prvoj godini života kada je njegova porodica morala da migrira u novoustanovljenu državu Pakistan nakon rata koji se vodio 1948. između Indije i Pakistana zbog sporne regije Kašmir.

Živeo je u Lahoru u Pakistanu, gde je završio master studije psihologije na Univerzitetu u Pandžabu. Prvu dramu napisao je kao student, ali se posvetio pisanju drama kad je, iz političkog egzila u Londonu, počeo da dostavlja drame pakistanskoj disidentskoj pozorišnoj trupi Ajoka, koju je osnovala Madiha Gauhar, jedna od prvih pozorišnih aktivistkinja, sa kojom je kasnije stupio u brak.

Šahid Nadim je napisao više od pedeset originalnih drama koristeći jezike pandžabi i urdu, kao i nekoliko adaptacija Brehtovih drama. Drame Šahida Nadima su dobro prihvaćene zbog svojih društveno relevantnih i ponekad tabuiziranih tema poput verskog ekstremizma, nasilja nad ženama, diskriminacije protiv manjina, slobode govora, klimatskih promena, mira i sufizma.

UMJETNIČKI PAVILJON U ZAGREBU




Umjetnički paviljon u Zagrebu smešten u zgradu staru 122 godine, pretrpeo je  štetu tokom dva talasa zemljotresa - kako u eksterijeru (napukli pojedini zidovi zgrade, ozbilljno oštećen  venac krova na južnoj strani zgrade, ugrožena sva četiri torna na krovu od kojih naročito jedan iznad glavnog ulaza u zgradu,...), tako i u interijeru gde gotovo da i nema dela bez oštećenja. 

U svom tom zlu dobra je vest da umetnine s izložbe Zagreb, grad umetnica - koja je morala biti zatvorena zbog COVID-a 19, a prema merama Nacionalnog  štaba - nisu oštećene. Osim, naravno, što su prepune prašine usled odlamanja komada zidova u interijeru.



U sredu (25.3.2020.) statičari su nekoliko sati boravili u Paviljonu budući su pregledali i utvrđivali stanje posle potresa. Trenutno je njihova procena, da je Umjetnički paviljon u Zagrebu zbog oštećenja neadekvatan za održavanje izložbi do daljnjega, odnosno do temene obnove. Drugim rečima to znači da će ustanova biti zatvorena određeno vreme dok se oštećenja ne saniraju.



Da podsetimo, detaljna  obnova fasade zgrade  trajala je šest godina (2009. - 2013.)

четвртак, 26. март 2020.

OBAVEŠTENJE VECTORISE KONKURSA




Shodno novoj situaciji u kojoj se svi nalazimo, usled virusa korona, tim galerije O3ONE je odlučio da se konkurs u okviru ciklusa VECTORISE neće obustaviti, već će biti produžen sve do 15. juna 2020. godine.
Iz galerije se nadaju da će izolacija dobro uticati na kreativnost umetika i da će iznedriti sjajne predloge!

Stvarajte i ostanite kod kuće!

Sve propozicije su i dalje iste: VECTORISE KONKURS.

ODLAŽE SE JUBILARNI FESTIVAL "RING RING"



Kim Myhr photo Orfee Schuijt


            Kao što znamo, koncertni život je, zbog pandemije i obustave putovanja i okupljanja, potpuno zamro u najvećem broju zemalja. Kako je izvesno da život u sledećih mesec ipo dana nećebiti doveden u normalu, tako je i Međunarodni festival nove muzike "Ring Ring" u Beogradu pomeren za, nadamo se, bolje dane.



            Festival "Ring Ring" je svoj život započeo u Kulturnom centru Rex maja 1996. godine, da bi od 2018. preselio svoje glavne koncerte u beogradski SKC. Do sada je na festivalu publika mogla da čuje preko 300 koncerata najinovativnijih muzičara improvizovane, avangardne, alternativne  i eksperimentalne muzike, uz ozbiljnu dozu sjajnih world music izvođača.

Ana i Tijana foto Iztok Zupam


Jubilarno 25. izdanjeje bilo planirano za sredinu maja, u običajenom »Ring Ring«-terminu, ali su organizatori – u dogovoru sa muzičarima i Studentskim kulturnim centrom, gde će festival biti održan i ove godine – odlučili da festival bude pomeren za sredinu novembra (od 13. do 16-og). Učešće na festivalu su potvrdili muzičari iz Nemačke, Norveške, Francuske, Velike Britanije, Italije, Poljske, Slovenije, Švedske, Slovačke, Libana, Bugarske, Austrije, Mađarske i Srbije, a u fokusu festivala je ove godine Berlinska internacionalna scena.

Od svih sastava dogovorenih za mesec maj, jedino je koncert dvanestočlane montrealske grupe GGRIL morao biti ostavljen za sledeće izdanje festivala, koji će biti održano sredinom  maja 2021. godine.