петак, 12. октобар 2018.

Програм стручних и тематских и кустоских вођења од 16. до 21. ОКТОБРА 2018.


57.Октобарски салон Чудо какофоније
кустоси Данијел и Гунар Кваран
15.9. - 28.10. 2018.


Тематска вођења
ГАЛЕРИЈА САНУ
петак,  19. октобар, 18:00
 

'Под Ноћним сунцокретима'- материја уметности после историје -  Cindy Sherman, Helen Marten, Tom Sachs i Anselm Kiefer
др Никола Шуица, професор Факултету ликовних уметности у Београду

Сусрет са одабраним делима различитих медија циља да истакне појавне одлике наслојеног симболичног искуства савремености. У том смислу материја ’уметности после историје’ обједињује дубоке трагове и последице унутар нове уметности и поретка који носи рани 21. век. Представљају се посредни слојеви пређеног пута иностраних уметника од усвојене префабриковане и застареле модерности ка зачудним  решењима у поступцима израде,  процесуалности и архивирања унутар визуелне уметности.

др Никола
Шуица је редовни професор на Факултету ликовних уметности у Београду, на  Одсеку за теоријске предмете.Дипломирао је и магистрирао на Филозофском факултету у Београду, на одељењу за Историју уметности, докторирао је на Универзитету уметности у Београду 2005. Многобројна гостовања и предавања по позиву имао је на катедрама и курсевима факултета Универзитета у Београду и Новом Саду у Србији. Предавач је и ментор мастер курсева на Warwick University, Great Britain.Вишедеценијску активност у уметности и култури остварио је кроз истраживачки рад у архивима Србије и Београда, Минхена,  Париза и Лондона , стручне текстове, есеје, каталоге и приказе уметничких феномена и изложби објављује у магазинима, зборницима и монографским издањима. Учесник је стручних конференција, симпозијума, јавних предавања и трибина у земљи и иностранству. Био је у уредништву различитих штампаних издања у периодици и медијима. Аутор је више изложби и пројеката уметника из Србије и иностранства, уметничких радионица и програмских иницијатива из културе. Један је од оснивачких чланова  интернационалног друштва 'Walter Benjamin', Барцелона, и члан је стручних удружења ликовних критичара AICA и УЛУС-а, секције проширених медија. Више можете пронаћо ОВДЕ  
 

МУЗЕЈ ГРАДА

субота
, 20. октобар,  13:00
Уметност и публика у дигиталном добу - нови облици продукције и рецепције уметничког дела
др Ана Мартиноли, теоретичарка медија
Дигитални простор отвара нове могућности презентације уметничких радова и комуникације са публиком. Обезбеђујући интерактивно, мултимедијално окружење, виртуелни простор намеће и нове задатке и функције институцијама културе, а за публику отвара нове путеве учења о савременој уметности. Истовремено, дигиталне технологије су створиле никад моћнију публику, публику која располаже алатима за креирање различитих садржаја, публика која је изложена непрегледном извору информација, забаве, знања, публику која и сама постаје канал дистрибуције и медиј, али и аутор, продуцент. 


Каква је будућност уметничке продукције и рецепције уметничког дела у добу којим доминира екран као платформа за информисање, забаву, комуницирање, образовање. Захваљујући екрану, наше искуство реалног света, физичког окружења, постаје фрагментирано, мање стварно. Проласком иза екрана престајемо да партиципирамо у свом реалном окружењу, а догађаји којима присуствујемо online се одвијају у неком новом временском току. Виртуелни свет постаје простор у коме имамо (привидну) контролу, избор, он постаје уточиште од грубости, непредвидивости и суморности реалног света на који смо осуђени.

др Ана Мартиноли, теоретичарка медија и радио продуценткиња, ванредна је професорка на Факултету драмских уметности и на UNESCO MA Chair in Cultural Policy and Management. Поље њеног академског образовања и научног истраживања фокусирано је на менаџмент медија, теорију медија, теорију и праксу дигиталних медија. Као сарадница и водитељка била је ангажована на документарном серијалу "У мрежи" (продукција SHARE Фондација, емитована на Н1), посвећеном дигиталним технологијама и њиховом утицају на медијску продукцију и савремену публику. На радију Б92 провела је као новинарка, продуценткиња и директорка програма. Објавила је већи број есеја, стручних и научних радова - селекција доступна ОВДЕ.


недеља, 14. октобар,  13:00
Позна савремена уметност у доба оптимистичког фатализма
др Бранислав Димитријевић, професор Високе школе за ликовну и примењену уметност у Београду

Kритичко вођење кроз поставку Октобарског салона у Музеју града у Ресавској, односиће се на онтологију, морфологију и идеологију савремене уметности на примерима неких радова и контекста њиховог излагања.

Др Бранислав Димитријевић је професор историје и теорије уметности на Високој школи за ликовну и примењену уметност у Београду и гостујући предавач на иностраним уметничким школама, универзитетима и уметничким инситуцијама. Као писац бави се уметничким и друштвеним теоријама и праксама, а посебно уметничким и филмским наслеђем југословенског социјалистичког периода. Аутор је великог броја есеја, књига и уметничких каталога укључујући: О нормалности - Уметност у Србији 1989-2001 (2005); Ово никад није било - Сликарство Предрага Нешковића (2014); Против уметности: Горан Ђорђевић - Копије (2015), итд. Био је кустос изложби савремене уметности међу којима су: “Гуд Лајф” (52. Октобарски салон, Београд, 2012); “No Network” (Атомски бункер, Коњиц, 2011); FAQ Serbia (ACF, New York, 2010), итд. Најновије књиге: Потрошени социјализам - Култура, конзумеризам и друштвена имагинација у Југославији, Фабрика књига, 2016; Слатки филм Душана Макавејева, Музеј савремене уметности, Београд, 2017. За биографију и изабране текстове видети ОВДЕ.



Програм стручних вођења по просторима
ГАЛЕРИЈА САНУ, Кнез Михаилова 35
уторак, 16. октобар, 18:00
кустоско вођење
Ана Симона Зеленовић, историчарка уметности
тематско вођење
петак, 12. октобар18:00

 
Под Ноћним сунцокретима'- материја уметности после историје -  Cindy Sherman, Helen Marten, Tom Sachs i Anselm Kiefer
др Никола Шуица, професор на Факултету ликовних уметности у Београду

КУЛТУРНИ ЦЕНТАР БЕОГРАДА, Кнез Михаилова 5
Ликовна галерија, галерија Артгет, галерија Подрум
четвртак,
11.октобар, 18:00
кустоско вођење
Катарина Симеуновић, историчарка уметности
Разговор са уметницом Маријом Ћалић; медијација Гордана Добрић, кустоскиња Културног центра Београда

МУЗЕЈ ГРАДА, Ресавска 40б
тематска вођења
субота, 20. октобар,  13:00
Уметност и публика у дигиталном добу - нови облици продукције и рецепције уметничког дела
др Ана Мартиноли, теоретичарка медија

недеља, 14. октобар,  13:00
Позна савремена уметност у доба оптимистичког фатализма
др Бранислав Димитријевић, професор Високе школе за ликовну и примењену уметност у Београду

Нема коментара:

Постави коментар