петак, 18. октобар 2019.

PROSLAVA 70 GODINA MALOG POZORIŠTA „DUŠKO RADOVIĆ“



Svečanim programom koji će biti održan u sredu 23. oktobra u 20 sati, MALO POZORIŠTE „DUŠKO RADOVIĆ“ proslaviće 70 godina rada. Tom prilikom će biti izveden muzički program, prikazana projekcija dokumentarnog filma o pozorištu kao i dodeljene jubilarne i godišnje nagrade - „Marija Kulundžić“, „Milena Načić“ i „Božidar Valtrović“. Na Dan Malog pozorišta „Duško Radović“ prvi put na našim scenama biće izvedena drama za decu Jordana Cvetanovića u režiji Juga Radivojevića – „Srce u junaka Kraljevića Marka“.

Dan MALOG POZORIŠTA „DUŠKO RADOVIĆ“ 23. oktobar, je datum kada je 1949. godine prikazana prva premijera predstave tadašnjeg Pozorišta lutaka NP Srbije „Pepeljuga“ Vladimira Nazora u režiji Predraga Dinulovića.

Srce u junaka Kraljevića Marka foto Z Sinobad


Sezona 2019/2020

Jordan Cvetanović

„SRCE U JUNAKA KRALJEVIĆA MARKA“
                                   
Režija: Jug Radivojević 
Scenograf: Aleksandar Denić
Kostimograf: Tatjana Radišić
Kompozitor: Aleksandar Srebrić
Dramaturg na predstavi: Gordana Goncić
Scenski govor: Radovan Knežević
Scenski pokret/Pomoćnik reditelja: Igor Damnjanović

Srce u junaka Kraljevića Marka foto Z Sinobad

Igraju:
Marko Kraljević........................BOGDAN BOGDANOVIĆ
Teodora............................................KATARINA DIMITRIJEVIĆ
Musa Kesedžija...............................LAZAR  MILJKOVIĆ
Šarac...............................................ARSENIJE TUBIĆ
Vila Ravijojla.............................IVANA ADŽIĆ
Buzdovan.........................................MILOŠ ANĐELKOVIĆ
Rujna..................................................ALEKSANDRA  ANĐELKOVIĆ


Veliki praznik za svako pozorište je praizvedba komada našeg savremenog pisca. Ovoga puta, to je dvostruka radost – na Dan Malog pozorišta „Duško Radović“, prvi put na našim scenama biće izvedena drama Jordana Cvetanovića SRCE U JUNAKA KRALJEVIĆA MARKA.

Kako se postaje junak i šta to od nas čini junaka? Da li je to hrabro srce, odvažnost i snaga, ili prijateljstvo i odanost? Da li su to mudrost i mašta ili možda sreća, radost i uživanje u životu? Ili sve to zajedno spojeno u savršenu harmoniju koja nas inspiriše, podstiče i gura u nove pobede? Likovi ove predstave su baš to – neodvojivi delovi velikog Kraljevića Marka, bez kojih on ne bi bio to što jeste – veliki junak.

Priča o Kraljeviću Marku traje vekovima i nikada ne prestaje, jer on je zauvek deo svih nas. Svih nas koji u našim malim, svakodnevnim životima pokušavamo da savladamo prepreke, pobedimo neke naše Muse Kesedžije i zadobijemo srce voljene osobe.

A biti junak pre svega znači biti čovek. Čovek koji voli.

Gordana Goncić


Srce u junaka Kraljevića Marka foto Z Sinobad


Jug Radivojević rođen je 1. marta 1972. godine u Beogradu. Osnovnu školu i Gimnaziju završio je u Vranju. Karijeru je započeo u pozorištu „Bora Stanković“ u Vranju, uz oca upravnika, reditelja i glumca i majku glumicu.

Diplomirao je u JDP-u u Beogradu predstavom „Koštana“ Bore Stankovića. Do sada je režirao preko 100 predstava u pozorištima Srbije i regiona. Dobitnik je preko 50 najznačajnijih nagrada u zemlji i inostranstvu.

Jordan CVETANOVIĆ (Nikšić, 1982) je dramski pisac, kolumnista i ideja mejker. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek dramaturgija, u Beogradu.
Napisao je zbirku kratkih priča „Priče za tešku noć“ (uspavanka za odrasle), u izdanju Prosvete.

Autor je drame „Terapija“, koja se uspešno izvodila više od jedne decenije na repertoaru pozorišta Atelje 212, kao i na OF Brodveju u Njujorku. Ostale drame: „Pretis lonac“ (drama za poneti), „Dilovanje emocija“, „Simptomi“, „Otac i sin“, „Izgubljen slučaj“, „Kad je Niče plakao“…

Dobitnik je Mihizove nagrade, nagrade za dramsko stvaralaštvo, 2010. godine.
Njegova dela prevođena su na engleski, francuski, albanski, mađarski i slovenački jezik. 

Srce u junaka Kraljevića Marka foto Z Sinobad

Objavljuje svoje članke u štampanim i elektronskim medijima u Srbiji i u inostranstvu.

Živi i radi na relaciji Beograd-Berlin. 

Нема коментара:

Постави коментар