среда, 27. децембар 2017.

Vlada Petrić je ovogodišnji dobitnik nagrade "Nebojša Popović"


Nagrada „Nebojša Popović“ za doprinos promociji i kritičkom promišljanju filmske umetnosti i kulture, koja je osnovana 2016. godine s cilјem da oda priznanje i podrži one profesionalce, pojedince i grupe, koji to rade na moderan i promišljen način u nastojanju da filmskoj umetnosti očuvaju dignitet i pažnju koju zaslužuje, jednoglasnom odlukom žirija dodelјena je profesoru Vladimiru Vladi Petriću.

Vladimir Vlada Petrić (Prnjavor, 1928) jedan je od najznačajnijih savremenih teoretičara i istoričara filma. Petrić je profesorsku karijeru započeo na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, a nastavio je na čuvenom Univerzitetu Harvard, gde je osnovao i vodio Harvardski filmski arhiv sa cilјem da promoviše film kao umetnost i podstakne njegovo multidisciplinarno izučavanje.

Po mišljenju Žirija, u sastavu Radoslav Zelenović (predsednik), Nebojša Bradić i Stefan Arsenijević,

Kao filmski kritičar objavlјivao je radove u Politici i uglednim specijalizovanim časopisima Sight and Sound, Cinema Journal i Film Quarterly.

Kao teoretičar, Petrić istražuje sinematička, specifično filmska izražajna sredstava. Među njegove najznačajnije knjige spadaju Čarobni ekran (1962), Šekspir i film (1964), Uvođenje u film (1968), Razvoj filmskih vrsta (1970), Film i snovi (1981), Konstruktivizam u filmu (1987) …

Petrić je aktivan i kao filmski stvaralac, proširujući svoje traganje za „čistom filmičnošću” u praksi, kroz filmove i filmske eseje Nemilosrdni anđeo, Simfonija ruku, Estetika pokretne slike, Zid uspomena

Značajnu energiju uložio je i u očuvanje nasleđa Slavka Vorkapića, čije su postavke o kinesteziji bile početna inspiracija za Petrićevu filmsku teoriju. Kao neumorni zagovornik autentičnog filmskog izraza, poslednjih nekoliko godina Vorkapiću u čast dodelјuje nagradu jedinstvenog koncepta – za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu, na Festivalu autorskog filma.

Nezaobilazno je pomenuti da je, kao aktivan borac za zaštitu filmskog nasleđa, Petrić donirao opremanje čitave jedne sale u Jugoslovenskoj kinoteci.

Jedina primedba koja se može staviti na ovu odluku žirija jeste da je Vlada Petrić odavno postao svojevrsni fenomen, čovek – filmska kulturna institucija. Svesni da ovakva odluka podiže lestvicu kriterijuma gotovo nedostižno visoko, želimo da ovaj primer bude svetionik koji ukazuje na vrednosti i dostignuća za koje se ova nagrada zalaže kao podsticaj budućim generacijama.

Želimo da ovogodišnjom nagradom iskoristimo priliku i da zahvalimo čoveku koji je zadužio našu umetnost i kulturu. Čast nam je što smo članovi žirija koji je Nagradu „Nebojša Popović“ dodelio profesoru Petriću, stoji u obrazloženju Žirija.

Dodela Nagrade biće urpriličena u četvrtak, 11. januara 2018. godine, u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6, u 20 sati, uz filmski maraton koji su Nebojši Popoviću u čast koncipirali prošlogodišnji dobitnici Nagrade Svetlana i Zoran Popović.


P R O G R A M : 

FILMSKI MARATON povodom dodele Nagrade „Neboјša Popović”
11. јanuar 2018, od 12 do 23 sata
Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6

Selektori: SVETLANA POPOVIĆ i ZORAN POPOVIĆ,
dobitnici Nagrade „Neboјša Popović“ za 2016. godinu

12:00 FINSKA KRV, ŠVEDSKO SRCE (Finska/Švedska ) 2012, 90'
Režiјa: Mika Ronkainen
Kai Latvalehto, bivši muzičar u četrdesetima, vozi se sa svoјim ocem Taunom iz Oulua, na severu Finske, sve do Getenburga na јugu Švedske kako bi obišli mesta na koјima su živeli 1970-ih – od Kaiјevog detinjstva do tineјdžerskog doba. Kritičari Varaјatiјa  uvrstili su Miku Ronkainena među deset evropskih reditelja na koјe treba obratiti pažnju na filmskom festivalu u Karlovim Varima 2013. godine.

14:00 PATERSON (Francuska/
Nemačka/SAD) 2016, 118'
Režiјa: Džim Džarmuš
Paterson јe vozač autobusa u gradiću Patersonu u Nju Džerziјu. Svakog dana Paterson živi istu rutinu. Odlazi kući svoјoј supruzi, Lori, čiјi se život, za razliku od njegovog, konstantno menja. Ona svakodnevno ima novi san, novi, inspirativan proјekat. Zabeleženi su tihi triјumfi svakodnevnog života, kao i poeziјa, prisutna u svakom detalju.

16:00 ZEMLjA BOGOVA (Srbiјa/Indiјa) 2016, 92'
Režiјa: Goran Paskaljević
Nakon dugog izgnanstva, Rahul se vraća u svoјe selo na Himalaјima. To izaziva pometnju među seljanima, koјi mu nikad nisu oprostili grehe iz prošlosti. Rahul mora da se suoči sa izolovanim svetom punim predrasuda i nepravde zasnovane na kastinskoј pripadnosti, u kome žene ne mogu same da odlučuјu o svoјoј sudbini.
 
 18:00 REKVIЈEM ZA GOSPOĐU Ј (Srbiјa/Bugarska/Makedoniјa/Rusiјa/Francuska) 2017, 93'
Režiјa: Boјan Vuletić
Nakon smrt muža,  depresivna i bez posla Gospođa Ј, sve manje komunicira sa svoјom porodicom i odlučuјe se na samoubistvo. Međutim , u  zemlji koјa upravo prolazi kroz tranziciјu i sveobuhvatnu reformu administraciјe, to će biti јako komplikovano. Јer živeti u tranziciјi јe komplikovano. Umreti јe јoš komplikovaniјe.

20:00 URUČENjE NAGRADE „NEBOЈŠA POPOVIĆ“ za doprinos promociјi i kritičkom promišljanju filmske umetnosti i kulture VLADIMIRU VLADI PETRIĆU

21:00 BEZ LjUBAVI (Rusiјa/Francuska) 2017, 128'
Režiјa: Andreј Zvјagincev
Boris i Ženja prolaze kroz proces razvoda braka. Konstantno se svađaјu i pokušavaјu da prodaјu stan, ali su već krenuli da se pripremaјu za novi život: Boris sa svoјom trudnom devoјkom, a Ženja sa svoјim bogatim ljubavnikom. Oni ni ne pomišljaјu na svog dvanaestogodišnjeg sina koјi јe pobegao od kuće.


 


Cena ulaznica je simboličnih 100 dinara.
 
Nagrada „Nebojša Popović“ za doprinos promociji i kritičkom promišljanju filmske umetnosti i kulture


 Nebojša Popović (1958–2015) bio je jedan od retkih preostalih svetlih glasova kritičarske profesije. Njegove kritike bile su lucidne i eruditske, britke i moderno prezentovane, tako da istovremeno komuniciraju i sa najširim televizijskim auditorijumom i sa intelektualnom elitom. S druge strane, njegovi čuveni razgovori sa vodećim savremenim svetskim i domaćim filmskim autorima u okviru emisije „Drugi vek“ na RTS-u postavili su visok standard kao sveobuhvatne i dubinske, žive, lične interakcije koje su stvarale slojevite portrete sagovornika i često bacale novu svetlost na njihovo stvaralaštvo. 

  Kao urednik filmskog programa Dvorane Kulturnog centra Beograda profilisao je koncept kvalitetnog umetničkog filma na kojem su ukus formirale generacije gledalaca. Nebojša Popović je svojim celokupnim delovanjem promovisao ljubav prema filmu, kao i njegovo duboko intelektualno promišljanje i u toj „misiji“ je sarađivao sa brojnim kolegama, institucijama i festivalima u zemlji i inostranstvu. 

  U želji da sačuvaju uspomenu na izuzetnog profesionalca i čoveka i nasleđe koje je ostavio, kao Osnivači Nagrade „Nebojša Popović“ potpisiju se Filmski centar Srbije, Radio-televizija Srbije, Kulturni centar Beograd, Jugoslovenska kinoteka, Otvoreni univerzitet Subotica / Festival evropskog filma Palić, Udruženje građana „Pogled u svet“ / Festival autorskog filma, Fond B92 / Festival Slobodna zona, Međunarodni festival dokumentarnog filma „Beldocs“ i članovi porodice Nebojše Popovića. 

  Nagradu čini novčani iznos u dinarskoj proivvrednosti od 1.000 evra (koji obezbeđuje Filmski centar Srbije), umetnički oblikovan predmet prema idejnom rešenju vizuelne umetnice arh. Ajle Selenić i privilegija i obaveza dobitnika/ce da selektuje i organizuje filmski maraton najboljih filmova iz prethodne godine u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

  Sama dodela nagrade biće upriličena svakog 11. januara u Nebojšinoj Dvorani Kulturnog centra Beograda, uz filmski maraton najboljih filmova iz prethodne godine po izboru prošlogodišnjeg dobitnika/ce. Na taj način će laureat/kinja nagrade simbolički na jedan dan zauzeti mesto filmskog urednika DKC-a na kojem je Nebojša sa toliko entuzijazma i znanja godinama radio. Biće to i prilika da se sagledaju i popularišu najbolja ostvarenja filmske umetnosti iz prethodne godine. U Nebojšinom duhu. Ulaznice tog dana neće biti sasvim besplatne jer je Nebojša Popović duboko verovao da se za gledanje filma mora platiti neka cena, pa će biti po simboličnoj ceni, kao poklon publici u njegovu čast, i čast dobitnika Nagrade.
 

Нема коментара:

Постави коментар