четвртак, 28. фебруар 2019.

Stručno vođenje kroz izložbu „Na putu oko sveta. Umetnost iz Nemačke."

           Foto: Bojana Janjić / MSUB
Na putu oko sveta. Umetnost iz Nemačke.
Umetnička dela iz kolekcije Instituta za međunarodne odnose u kulturi (ifa) od 1949. do danas
 
Kustosi: Matijas Flige i Matijas Vincen.
24. januar - 25. mart 2019.
 
Stručno vođenje kroz izložbu
Subota, 02. mart 2019. u 13 časova
Muzej savremene umetnosti (Ušće 10)
 
Četvrto javno vođenje, u okviru pratećeg programa izložbe „Na putu oko sveta. Umetnost iz Nemačke“,  održaće muzejski savetnik Žaklina Ratković, kustos izložbe iz Muzeja.
 
Tokom izložbe, do sada su priređena dva javna vođenja koja su održali autori izložbe Matijas Vincen i Matijas Flige, gostovanje umetnika Marka Lamerta koji je imao predavanje s temom Slikarstvo i radne sveske, stručno vođenje koje su održali Ješa Denegri i Žaklina Ratković, i gostovanje umetnice Katarine Hinzberg koja je priredila dvodnevnu umetničku radionicu pod nazivom Beleške o pristupima, namenjenu mladim umetnicima.
 
Izložbom „Na putu oko sveta. Umetnost iz Nemačke“ Muzej savremene umetnosti nastavlja predstavljanje važnih svetskih tokova u polju umetnosti, i svojim programom održava tradiciju međunarodne saradnje u priređivanju značajnih monografskih, tematskih, problemskih i studijskih izložbi. Počevši od 1967. godine, već druge godine po otvaranju Muzeja, održana je izložba „Umetnost savezne Republike Nemačke“ na kojoj su bila zastupljena dela umetnika kao što su Jozef Bojs, Oto Pine, Gerhard Rihter, a potom je izložbena politika Muzeja obuhvatila pojave kao što su Plavi jahač (1976), Bauhaus (1981), Remek dela nemačkog ekspresionizma (1982), Jozef Bojs (1991), Maks Ernst (2004) i druge. Tokom rekonstrukcije zgrade Muzej je takođe imao aktivnu izložbenu delatnost, organizovane su izložbe Miše Kubala (2012) i Zigmara Polkea (2014).
 
Na izložbi su zastupljena dela reprezentativnih nemačkih umetnika nastala tokom druge polovine 20. veka, pa do danas. Predstavljeni su umetnički radovi iz kolekcije Instituta za međunarodne odnose u kulturi (ifa), koji je važan nosilac kulturne i obrazovne delatnosti i značajna organizacija u međunarodnom dijalogu u polju umetnosti. Dela koja se mogu videti na izložbi u Muzeju savremene umetnosti su deo bogate zbirke koja se sastoji od 23.000 umetničkih dela, i prate složenu genezu razvoja nemačke moderne i savremene umetnosti. Predstavljeno je oko tristotine radova, od oko stotinu umetnika, među kojima su: Diter Apelt, Vili Baumajster, Bernd i Hila Beher, Sibile Bergeman, Jozef Bojs, Arno Fišer, Katarina Frič, Iza Gencken, Herman Glekner, Andreas Gurski, Matijas Hoh, Hana Heh, Rebeka Horn, Barbara Klem, Norbert Krike, Nam Džun Pajk, Helga Pariz, Oto Pine, Zigmar Polke, Gerhard Rihter, Klaus Rinke, Julijan Reder, Diter Rot, Tomas Ruf, Rajner Rutenbek, Emil Šumaher, Katarina Ziverding, Volfgang Tilmans, Ginter Iker, Volf Fostel, Korine Vazmut, Vols i drugi.
 
Izložba je organizovana u saradnji sa Goethe-Institutom iz Beograda.
 

Нема коментара:

Постави коментар