Изложба Стварање модерног Београда: од 1815. до 1964. из збирке Музеја града Београда настала је на основу вишегодишњег истраживања материјала из Збирке за архитектуру и урбанизам Музеја града Београда. На њој је представљен урбанистички и архитектонски развој Београда у периоду дугом 150 година, током којих се главни град трансформисао из пограничне оријенталне вароши у модеран европски град.
Посетиоци ће имати прилике да виде преко 400 оригиналних експоната из Збирке за архитектуру и урбанизам Музеја града Београда. Приказане фотографије, цртежи, пројекти, планови, разгледнице и архивска документа, илуструју разноврсне феномене из историје развоја Београда.
Изложба је подељена у три хронолошке целине. Прву чини доба 19. века, односно период од 1815. до 1914. године, када је Србија постепено освојила незевисност и слободу, а Београд постао престоница Краљевине Србије. Следећа целина обухвата деценије између два светска рата, од 1918. до 1941. године, у којима се Београд као престоница новоформиране Краљевине Југославије суочавао са успесима и контрастима на путу ка европеизацији и мореднизацији. У последњој, трећој целини, је представљено време обнове и изградње након Другог светског рата, до 1964. године из које потиче хронолошки најмлађа група материјала која се чува Збирци.
План београдске канализације |
Међу посебно вредне експонате који се могу видети на изложби убрајају се Генерални план за град Беоргад, из 1923–1924. године, први Генерални урбанистички план Београда, као и најстарије фотографије Београда, из друге половине 19. века, које су снимали Анастас Јовановић, И. В. Громан, а касније и Милан Јовановић, затим пројекти Петра Бајаловића, Николе Несторовића и Јелисавете Начић, велики број фотографија пуковника Јеремије Станојевића, насталих тридесетих година 20. века, чији фонд чини значајну целину у Збирци за архитектуру и урбанизам, као и Александра Симића из истог периода. Период обнове и изградње Београда и Новог Београда после Другог светског рата приказани су углавном фотографијама насталим у Фото-клубу Београд, које су снимали аутори попут Бранибора Дебељковића, Милоша Павловића или Бранка Турина.
Аутори изложбе: Ангелина Банковић и Злата Вуксановић-Мацура
Дизајн: Вјеко Сумић
Продукција: Продукција 64
Цена улазница: 200 дин, повлашћени (ђаци, студенти, незапослени и пензионери) 100 дин
Ауторска вођења кроз изложбу сваког четвртка у 18 часова
Нема коментара:
Постави коментар