Странице

четвртак, 6. јул 2017.

Пети фестивал руске музике „Бољшој“



„Музика делује лековито попут аспирина!“
Емир Кустурица

Од 13. до 15. јула, у националном парку „Мокра Гора“, одржаће се пети фестивал руске класичне музике „Бољшој“, под покровитељством компаније „Гаспром њефт“. Овај фестивал  се одржава од 2013. године и сада се већ усталио и позиционирао. Прошле године је фестивал добио и сопствени симфонијски оркестар.


На данашњој прес конференцији, која је одржана у просторијама продукцијске куће Раста Интернационал, програм фестивала су представили Емир Кустурица, редитељ  и оснивач фестивала, а испред „Гаспром њефта“ Сања Лубардић, заменик генералног директора и директор Функције за односе са јавношћу и комуникације компаније НИС.  

У такмичарском делу овогодишњег тродевног фестивала учествоваће више од 60 младих талената из Србије, Републике Српске и Русије- 21 учесник из седам руских градова: Санкт Петербурга, Тјумена, Омска, Оренбурга, Томска, Ханти-Мансијска и Мурављенка и око 40 младих талената из Србије и Републике Српске. Победнике ће изабрати компетентни жири, у чијем су саставу професор Зоран Комадина, Данијела Јовић, директор Центра за музичке таленте из Ћуприје и чувени пијаниста, народни уметник Русије Јуриј Розум.


У оквиру културног дела програма, на фестивалу ће и ове године наступити звезде савремене музичке сцене - виолиниста Роман Симовић, мецосопран Милијана Николић, виолончелиста Јустус Грим и виолинсткиња Татјана Самуил и као специјално изненађење на путу између Минхена и Париза, у Мећавник ће свратити и светски признати руски диригент Валериј Гергијев.

Већ трећи пут на сцени фестивала наступиће Симфонијски оркестар Бољшој“, који чине искусни извођачи и студенти српских музичких академија, које обједињава мајсторство диригента Србољуба Динића. У оквиру церемоније свечаног отварања фестивала наступиће чувени српски дечји хор „Колибри“.

 "На месту где су били ровови и где су бугарски војници стигли у I светском рату, дакле на месту где се ратовало, вечерас ће бити отворен Пети фестивал Бољшој где се неће се ратовати него свирати Чајковски и зато је то један мали прави јубилеј", изјавио је оснивач фестивала, Емир Кустурица.


Другог фестивалског дана публика ће моћи да ужива у ревијалном делу - светској премијери наступа клавирског квинтета Романа Симовића, посебно оформљеног поводом петог, јубиларног Бољшој фестивала. Такође, у програму овогодишњег фестивала је и концерт симфонијског оркестра „Бољшој“, под диригентском палицом маестра Србољуба Динића. У завршници фестивала очекује се и гостовање рок музичара Боре Ђорђевића.

„Овај фестивал је постао озбиљна културна тачка на мапи Србије. Pађен je и наставља да ради и да живи заједно са својом руском браћом. Један фестивал као што је Бољшој у времену у којем живимо, представља праву вредност.“, изјавио је оснивач фестивала, редитељ Емир Кустурица на конференцији за медије и наставио: „Данас све што се дешава мора да има популистичку димензију и демократија која се скрива иза популизма једино то тражи а кад се политичка сагласност тражи, онда тражи такође да будемо популисти. Међутим, овде има један одступ. Овде се ради о једном фестивалу у коме пристојни број људи дође а исти тај број људи представља и публику јер се ради о младим талентима, које ми удомимо, који дођу та три дана и тамо се сретну са великим ауторима и покажу шта знају.“


Кустирица је појаснио и сврху овог фестивала, а то је да младе таленте припреми за сурову професионалну и животну утакмицу, у условима „спонтаног односа према култури, онакавог какав се некад неговао по Домовима културе“. 

Компанија „Гаспром њефт“ је већ пет година генерални спонзор Бољшој фестивала, једне од најзначајнијих културних манифестација у Србији. „Бољшој“ је намењен промоцији младих талената из Србије и Републике Српске, а од 2015. године и из Русије, тачније из руских градова које „Гаспром њефт“ подржава у оквиру свог програма „Родни градови“. 

Тако се на једној прелепој српској планини друже, свирају и уче талентовани музичари из братских и блиских земаља, што је и циљ манифестације - подршка младима и јачање српско-руских културних веза. Као један од највећих економских, али и социјалних инвеститора у Србији, „Гаспром њефт“ посвећује велику пажњу пројектима који симболишу пријатељство Русије и Србије, па је компанија у том смислу подржала и обнову Руског некропоља у Београду, а највећа инвестиција је свакако унутрашња декорација куполе Храма Светог Саве на Врачару“, изјавила је Сања Лубардић на конференцији.


Такође, биће додељене награде и то у две старосне групе 13-17 и 18-25. година, а награде су стилизоване руске матрјошке (бабушке), испуњене нотама, у националних застава Србије и Русије и то бронзана, сребрна и златна.

Ова година доноси и новост-дијалог по четири талената из  Србије и из Русије. 

Као и претходних година, звезде фестивала ће одржати мајсторске курсеве младим талентима.

Нема коментара:

Постави коментар