Странице

уторак, 5. јул 2022.

OTVOREN 50 SOFEST


Sinoć je otvoren jubilarni  50. Filmski festival u Sopotu uz tradicionalni vatromet, fanfare i defile filmskih ekipa,  a tom prilikom su Nagrade za doprinos filmskoj umetnosti uručene renomiranim stvaraocima - scenografu Milenku Jeremiću, scenaristi i reditelju Dušanu Kovačeviću, reditelju Zdravku Šotri  i glumici Tanji Bošković.  50. Sofest počeo je projekcijom filma "Toma" Dragana Bjelogrlića.

 


U okviru proslave velikog jubileja, sinoć je u Galeriji Centra za kulturu u Sopotu otvorena izložba plakata i fotografija Filmskog festivala u Sopotu pod nazivom „50“. Izložba je inspirisana raznovrsnim grafičkim materijalima - vizuelnim rešenjima, kao i fotografijama i isečcima iz štampe nastali tokom pet decenija postojanja festivala.

 


 

Glumce, reditelje, producente dočekivali su predsedavajući Odbora festivala Živorad Milosavljević, umetnički direktor festivala Aleksandar Avramović, direktor CEBEF-a Damir Handanović, direktorka Centra za kulturu Sopot Dragana Čolić, kao i mnogobrojna okupljena  publika.


Aleksandar Avramović, umetnički direktor festivala, je rečima - „Mile Jeremić - istorija filma!“ najavio scenografa Milenka Jeremića koji je primajući nagradu za doprinos filmskoj umetnosti rekao:

„Počeo sam u prvoj polovini prošlog veka da se bavim ovim poslom, nikada nisam radio za nagrade, nikada priznanje nisam očekivao, ali sam veoma zahvalan za sve. 

Bez obzira na moje godine, ovo priznanje je mali vetrić koji će da me tera još malo više nego što ste očekivali.“

 


 
Na ovom festivalu će publika, između ostalih njegovih kreacija, videti filmsku repliku Vranja iz 19. veka, jedan od najvećih i najambicioznijih filmskih setova nastalih na početku ovog veka – za potrebe snimanje srpskog filma „Nečista krv – Greh predaka“ Milutina Petrovića.


 Nagrada za izuzetno stvaralaštvo i neprocenjiv doprinos filmskoj umetnosti koju je uručio Radosav Stevanović, doajen Filmskog festivala u Sopotu, dodeljena je scenaristi i reditelju, akedemiku Dušanu Kovačeviću. Kovačević je, uz zahvaljivanje, izjavio:

 „Ovde sam bio pre 50 godina družeći sa Batom Živojinovićem i meni je čast što sam na jednom od najpopularnijih naših festivala dobio ovu divnu nagradu. Imam dvojako osećanje, jedno - što sam ovo doživeo, a drugo što sam stariji od većine nagrada koje sam dobio. Pomalo je neobična i priča ta da su mnogi moji prijatelji sa kojima sam pravio filmove danas spomenici ili imaju nazive ulica. Lepše je bilo dok su bili živi.“

Na festivalu će biti prikazan njegov poslednji film „Nije loše biti čovek“ (2021) koji potpisuje kao scenarista i reditelj prema svojoj pozorišnoj drami „Kumovi“, koja je dugi niz godina na repertoaru njegovog pozorišta Zvezdara teatra.

U ime velikog autora Zdravka Šotre „Statuetu slobode“ primila je glumica Tamara Aleksić. U obrazloženju za nagradu se navodi da je Šotra dobro poznat svim ljubiteljima sedme umetnosti i da stariji pamte seriju „Više od igre“, oni nešto mlađi filmove „Braća po materi“ ili „Lajanje na zvezde“, a u ovom milenijumu naš ugledni reditelj je ostavio dubok umetnički trag.

 


Publici u Sopotu lično se poklonila proslavljena glumica, „junakinja Kosmaja“ i još jedan ovogodišnji laureat Tanja Bošković. Tanja u svom vlasništvu većima jednu „Statuetu slobode“ koju je dobila 1982. kao najbolja glumica, za film „Balkan ekspres“. Uručujući joj novo priznanje Živorad Milosavljević, predsednik Odbora festivala, podsetio je da je Tanja Bošković njihova „komšinica iz Aranđelovca“, na šta se glumica duhovito nadovezala:

„Kao što ste čuli, ovu sam nagradu dobila ’preko veze’. Pre 40 godina isto sam kao i večeras doletela iz Herceg-Novog da bi primila „Statuetu slobode“. Ovu ću odmah da pokažem unučićima, da vide da moj život nije bio samo „bruka“, već je bilo i lepih stvari.“

 


Muzički užitak prisutnima je priredio sastav „Novi žitelji Kosmaja“ - orkestar Radeta Radivojevića sa solistima Žarkom Dančuom, Milicom Njegomir, Ivanom Milinkovićem, Mari Mari i Ognjanom Radivojevićem izvodeći popularne teme iz domaćih filmova i serija.

 


U iščekivanju spomenika velikanu našeg glumišta Bati Živojinoviću, koji će ovih dana biti postavljen ispred Centra za kulturu Sopot ( vajar Ranko Janković i livnica „Jeremić“) , njegov sin Miljko Živojinović podsetio je na značaj ovog festivala koga je njegov otac izuzetno voleo, a po kome je i jedna glumačka nagrada dobila ime.

 „Na teritoriji Jugoslavije ovo je treći po trajanju festival, posle Pule i Niša. On je naša tradicija, znamenje, nešto što nam niko ne može osporiti. Ovaj datum će govoriti o tome gde se nalazi naš narod u filmskoj i u kulturi uopšte. Pre nego što sam izašao na binu pomislio sam kako bi se moj otac danas osećao. Siguran sam da bi bio ponosan na ovoliku publiku što govori o našoj duši, o negovanju tekovina koje smo ostvarili. Siguran sam da nas Bata gleda negde odozgo“, rekao je Miljko kome su društvo pravile Batina ćerka Jelena i unuka Dina.

 


 

Publici je na otvaranju prikazan srpski blokbaster, film „Toma“ Dragana Bjelogrlića i koredtelja Zorana Lisinca, a do 10. jula biće prikazano 26 filmova u takmičarskom programu, tri van konkurencije, kao i četiri naslova za najmlađe posetioce.

 


Pod sloganom "Prvih 50", do 10. jula u takmičarskom programu biće prikazano 26 filmova, a o nagradama će odlučivati žiri koji čine Snežana Bogdanović, Andrej Šepetkovski i Radenko Ranković.

 


 

 

Нема коментара:

Постави коментар