Странице

среда, 3. јул 2019.

Festival evropskog filma Palić predstavlja izbor najboljih prošlogodišnji evropskih filmova u programskoj celini “Best of Europe 2018”




U predfestivalskom programu “Best of Europe 2018” Festivala evropskog filma Palić, koji će se održati od 7. do 13. jula u bioskopu Eurocinema u Subotici svakog dana od 19 časova, biće prikazani neki od najboljih filmova iz prošlogodišnje evropske produkcije. 

Tokom sedam uzastopnih dana publika će moći da vidi sedam vrhunskih ostvarenja nastalih u koprodukciji devet zemalja, među kojima je i “Hladni rat”, poslednji dobitnik Oskara za najbolji strani film.


Program će u nedelju 7. jula otvoriti film “Dogman” (Italija/Francuska) u režiji Matea Garonea, koji prati priču o negovatelju pasa u ozloglašenom rimskom kvartu Molijena, koji zapada u nevolju, ali ne svojom krivicom. Odlučan da potvrdi svoje dostojanstvo nakon svega što je pretrpeo, on planira osvetu sa neočekivanim ishodom.

Narednog dana, u ponedeljak 8. jula, publika će moći da pogleda mađarsko-francusku koprodukciju “Suton” reditelja Lasla Nemeša. Priča prati mladu devojku koja želi da radi u legendarnoj prodavnici šešira – prodavnici koja je nekada bila u vlasništvu njenih roditelja. Kada novi vlasnik odbije da je zaposli, ona započinje potragu za svojom izgubljenom prošlošću.

U utorak 9. jula biće prikazan film “Devojka” (Belgija/Holandija) reditelja Lukasa Donta, o 15-ogodišnjakinji Lari koja radi na tome da postane profesionalna ballerina. Uz podršku svoga oca, u novoj školi ona se u potpunosti posvećuje svom cilju. Međutim, njene tinejdžerske frustracije i nestrpljenje počinju da rastu nakon što shvati da se njeno telo odupire strogoj disciplini, zato što je rođena kao dečak.


Oskarom nagrađeni “Hladni rat” (Poljska/Velika Britanija/Francuska) na programu je u sredu 10. jula. Strastvena ljubavna priča, u režiji Pavela Pavlikovskog, odigrava se između dvoje ljudi koji se zbog različitog porekla i temperamenta na prvi pogled čine nespojivim, ali su ipak sudbinski predodređeni jedno za drugo. Smešten u vreme hladnog rata pedesetih godina prošlog veka u Poljskoj, Berlinu, Jugoslaviji i Parizu, film opisuje nemoguću ljubav u nemoguća vremena.



Englesko-francuska koprodukcija “Staljinova smrt”, delo Armanda Janučija, u bioskopu Eurocinema je na programu u četvrtak 11. jula. Ovo delo prati poslednje dane sovjetskog diktatora koji se nakon 30 godina vladavine razboli i ubrzo umire. Janučijev film nam otkriva haos režima koji je nastao nakon njegove smrti.

“Srećan kao Lazaro” (Italija/Švajcarka/Franuska/Nemačka) biće prikazan u petak 12. jula.  Film rediteljke Aliče Rorvaher priča je o susretu Lazara, mladog seljaka koji zbog svoje dobrote često bude pogrešno shvaćen, i Tankredija, mladog plemića prokletog zbog svoje bogate mašte. Život u njihovom izolovanom selu Inviolata kontroliše užasna Marćesa Alfonsina de Luna, kraljica cigareta.

Poslednjeg dana predfestivalskog programa “Best of Europe 2018”, u subotu 13. jula,  na programu je film "Tranzit" (Nemačka/Francuska) u režiji Kristijana Pecolda. Njegovo delo prati lik Georga koji beži u Marsej u poslednjem trenutku, pred nemačkim trupama nadomak Pariza tokom Drugog svetskog rata. Njegov prtljag sadrži legat pisca Vajdla, koji je okončao sopstveni život iz straha od progona. Ovaj legat sadrži manuskript, nekoliko pisama i odobrenu vizu od strane ambasade Meksika.

Ovogodišnje, dvadeset šesto izdanje Festivala evropskog filma Palić, održaće se od 20. do 26. jula na Paliću i u Subotici, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica. Festival se tradicionalno održava na više lokacija među kojima su jedinstvena Letnja pozornica na Paliću kao i bioskopi Eurocinema, Abazija i Lifka. Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela manifestacije publici će biti predstavljeno više od 130 filmova iz svih krajeva Evrope, i to u 15 različitih selekcija i programskih celina. Mnogi od filmova imaće svoju srpsku i regionalnu premijeru. Pored bogatog filmskog programa, publika će moći da uživa u brojnim dinamičnim pratećim sadržajima – koncertima, izložbama, radionicama i stručnim predavanjima.

Нема коментара:

Постави коментар