Странице

понедељак, 25. март 2019.

КОНЦЕРТ „У СЛАВУ ИЗУЗЕТНИХ“ ПОСВЕЋЕН ЖИВАНУ САРАМАНДИЋУ



      
На Великој сцени Народног позоришта у уторак, 2. априла (20:00) биће одржан концерт „У славу изузетних“,  поводом  80 година од рођења нашег великог уметника Живана Сарамандића. Баш на дан његовог рођења (2.  априла) под диригентском палицом маестра Дејана Савића и у режији Иване Драгутиновић Маричић, наступиће Оркестар и  прваци Опере  Народног позоришта у Београду.



На програму ће бити арије и дуети из опера „Андре Шеније“, „Бал под маскама“, „Самсон и Далила“, „Тоска“, „Набуко“, „Кармен“, Лучија од Ламермура“, „Трубадур“...

Наступиће Јасмина Трумбеташ Петровић, Миодраг Д. Јовановић, Ана Рупчић, Јанко Синадиновић, Наташа Јовић Тривић, Александра Ангелов, Иван Томашев, Сања Керкез, Снежана Савичић Секулић, Дејан Максимовић и гост Небојша Бабић.
Живан Сарамандић је освојио не само домаће, него и светске оперске сцене певајући највеће роле басовског фаха. На тај начин, оставио је велики траг не само у нашој, него и светској оперској уметности и тиме показао величину свог оперског умећа.
Уметници Народног позоришта у Београду поручују да ће предстојећи концерт представљати „само мали знак да не смемо да заборавимо оне који су са нама делили оперску сцену и који су нас задужили својим беспрекорним уметничким радом“.

Сарамандић је рођен 2. априла 1939. године у Београду. Због бомбардовања, 1941. године цела породица се сели у Аранђеловац, родни град његових родитеља.
Комплетна Живанова фамилија, и по очевој и мајчиној страни, била је веома музички обдарена и талентована, па је и он у раној младости закорачио у свет музике – још као ученик аранђеловачке Гимназије, оснива забавни оркестар, а био је и најистакнутији члан хора.

По повратку у Београд, као апсолвент Економског факултета (1962), добија позив да пева у великом варијетеу „Орфеум“, који је у то време био значајна културна институција.

Први корак на путу ка великим оперским улогама, било је школовање код једне од највећих оперских певачица тог времена, Зденке Зикове, после чега полаже аудицију за пријем у Оперу Народног позоришта, 30. марта 1966, пред комисијом коју су чинила велика музичка имена: Мирослав Чангаловић, Оскар Данон, Бранко Пивнички...

Дебитовао је на отварању сезоне, 21. септембра 1966, у улози Краља Египта у Вердијевој „Аиди“, да би 14. фебруара 1968. био примљен у стални ангажман.
Током дуге и богате карије остварио је низ значајних улога басовског фаха у операма „Кнез Игор“ (Кончак, Галицки), „Моћ судбине“ (Гвардијан), „Фауст“ (Мефисто), „Набуко“ (Захарија), „Севиљски берберин“ (Дон Базилио), „Кнез од Зете“ (Иво Црнојевић), „Ернани“ (Де Силва), „Дон Карлос“ (Филип, Велики Инквизитор), „Порги и Бес“ (Краун), „Евгеније Оњегин“ (Кнез Грјемин), насловне улоге у операма „Борис Годунов“, „Иван Сусањин“, „Дон Кихот“...

Овај велики уметник, готово до аскетизма посвећен уметности, наступао је на најлепшим и најзначајнијим оперским сценама у свету, попут Бољшог театра и Карнеги хола, те на престижним сценама у Софији, Атини, Будимпешти, Прагу, Варшави, Кијеву, Одеси, Лењинграду, Барселони, Берлину, Паризу, Даблину...
Био је и врстан интерпретатор црначких духовних песама, а нарочито је био познат по својим интерпретацијама руских народних песама из репертоара Шаљапина, које је певао и у СССР-у, на више од 500 концерата.

Добитник је великог броја значајних награда као и Посебног признања за допринос култури Републике Србије.

На сцени је био до последњег даха – поред текућег репертоара, спремао се и за обнову „Дон Карлоса“ који је изведен 4. фебруара 2012. године, а неколико дана касније, 13. фебруара, требало је да поново наступи у соло-рециталу „Торжество Шаљапину“, који је годинама певао на Сцени „Раша Плаовић“.

Нажалост, смрт је била бржа - преминуо је 30. јануара у Београду, у 73. години.
Сахрањен је 2. фебруара у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Нема коментара:

Постави коментар