Странице

уторак, 5. фебруар 2019.

Serotonin Mišela Uelbeka





Pisac, uz to jedan od najkontroverznijih i provokativan, Francuz po rođenju, Španac po boravištu, Mišel Uelbek biće uskoro gost Beograda. 

Upravo je u Francuskoj objavio sedmi po redu roman pod imenom „Serotonin" u početnom tiražu od 320 hiljada primeraka. Biće gost festivala „Krokodil" koji se održava od 7. do 9. juna. Posle prethodnog romana „Pokoravanja", kojim je inagurisao jednog muslimana na čelo Francuske republike, u svom novom čedu bavi pobunom nezadovoljnih poljoprivrednika. A na ulicama sasvim slučajno vladaju „žuti prsluci." 

Junak romana je razočarani čerdesetšestogodišnjak, inženjer agronomije, Floran Klod Labrust, koji napušta državni posao, alkohol, ženu koju više ne razume i stan u pariskom soliteru s lepim pogledom.

Stresiran uzima pilulu za lilule „kaptoriksom" koji  po natpisu na kutiji oslobađa hormon sreće, serotonin. U potrazi za svojom prošlošću zapućuje se u normandijska polja, gde zatiče ogorčene farmere i sve ono što nije mogao da vidi u svom dotadažnjem svetu.


Priča naratora koju pratimo u ovom romanu preklapa se sa pričom o Francuskoj koja gazi po svojoj tradiciji, koja trivijalizuje svoje gradove i koja uništava svoja sela. Protagonista romana, sredovečni melanholični inženjer poljoprovrede, odlazi u Normandiju gde se upoznaje sa životom poljoprivrednika i uticajem slobodnog tržišta koje diktira Evropska unija. Govori nam o prijateljstvu sa jednim farmerom iz plemićke porodice, o propalim idealima svoje mladosti, o nadi da će pronaći izgubljenu ženu...

Pripovedajući o opustošenom svetu koji, bez dobrote i solidarnosti, izmiče kontroli, ovaj roman snažno se suočava i se temama osećanja griže savesti i pokajanja. Ipak, potraga za ljubavlju i čežnja da se pobegne od surove usamljenosti ostaju, potvrđuje Uelbek, najdominantnije i najbitnije stvari u životu svakog ljudskog bića, ma kako, ma gde i ma kada on živeo. Serotonin je jedan od onih romana koji će pred vas uspraviti veliko ogledalo u čijem odrazu ćete videti svu realnost savremenog života.
Roman „Serotonin"  pisan kao i uvek klinički-britkim jezikom, na srpski će prevesti  i izdati 1. marta „Booka“. Svakako u junu ćete biti u mogućnosti da vam je autor lične potpiše. 

Radi vaše potpune informacije spomenimo samo da je i sam  Uelbek, diplomirani agronom, da je u književnost ušao 1985. kao pesnik. Tako da nam sledi susret sa piscem i njegovim avatarom.


„Umro je sa oružjem u ruci da bi zaštitio francuskog seljaka, što je oduvek bila misija vlastele."



Slavan, osporavan, hvaljen i nagrađivan kontroverzni francuski pisac, filmadžija i pesnik Mišel Uelbek(Michel Houellebecq) rođen je 1958. godine kao Michel Thomas na Reunionu, francuskom ostrvu nadomak Madagaskara, kao sin instruktora skijanja i lekarke, koji su za svog sina, po Uelbekovim rečima, ubrzo izgubili svako interesovanje. Do šeste godine živeo je u Alžiru kod majčinih roditelja, a nakon toga u Francuskoj, kod očevih, koji su ga i odgajili. Kasnije će uzeti devojačko prezime majke svog oca, i kao Mišel Uelbek ući u istoriju francuske književnosti.

Godine 1980, Uelbek je diplomirao agronomiju, a u književni svet ulazi 1985. pesmama objavljenim u magazinu La Nouvelle Revue. Iste godine kada mu izlazi prva zbirka poezije (1991), objavljuje i biografiju pisca horora H.P. Lavkrafta, kojim je u mladosti bio opčinjen. Tri godine kasnije objavljuje svoj romaneskni prvenac pod naslovom Proširenje područja borbe, kojim skreće pažnju publike i kritike. Slede romani Elementarne čestice (1998), Platforma (2001) i Mogućnost ostrva (2005), koji mu donose status jednog od najpopularnijih i najkontroverznijih francuskih pisaca današnjice. 


Za roman Elementarne čestice dobio je „Prix Novembre“ i proglašen je „nihilističkim klasikom“. Karta i teritorija, roman objavljen 2010. godine, dobio je prestižnu „Goncourt“ nagradu. Početkom 2015. godine objavljuje roman Pokoravanje kojim potvrđuje svoju reputaciju najkontroverznijeg svetskog autora. Istog dana kada je knjiga objavljena dogodio se teroristički napad na časopis Charlie Hebdo na čijoj je naslovnoj stranici bio upravo Uelbek. Pokoravanje pred čitaoce stavlja jednu od mogućih bliskih budućnosti, onu u kojoj Francuskom vlada muslimanski predsednik, a islam postaje dominantna religija. Sve ovo od romana Pokoravanje stvara internacionalni bestseler koji se prodaje u stotinama hiljada primeraka i od Uelbeka pravi gotovo proroka i mitsku ličnost savremene književnosti. 

Poslednji roman Serotonin izašao je u Francuskoj početkom 2019. godine I za samo dva meseca postao ogroman bestseler.

Нема коментара:

Постави коментар