Странице

среда, 27. фебруар 2019.

Održana promocija romana "Beogradski trio" Gorana Markovića



Promocija romana „Beogradski trio“ našeg proslavljenog reditelja Gorana Markovića održana je 25. februara u Velikoj sali SKC-a u Beogradu. O knjizi su osim autora govorili i književni kritičar Milan Vlajčić, urednik Dejan Mihailović i glumac Tihomir Stanić, koji je i čitao odlomke iz romana.

„Beogradski trio“ je ušao u najuži izbor za Ninovu nagradu. To je roman koji predstavlja iskorak u srpskoj književnosti, osoben po mnogo čemu. Urednik Dejan Mihailović je istakao da ga je Goran iznenadio temom, izborom junaka, ali ponajviše književnim postupkom.



Radnja „Beogradskog trija“ smeštena je u vreme najstrašnijeg terora, smutno i nesigurno, ispunjeno strahovladom i ideološkom isključivošću. Roman je u formi mozaika sačinjen od izveštaja, depeša, dokumenata, dnevnika, pisama i prepiski i angažuje čitaoca na način da je on sam došao u posed neverovatne istorijske građe koju mora da otkrije što pre i zato se zaista „čita u dahu“. Priča o službovanju Lorensa Darela u Beogradu je i priča o ne tako srećnom vremenu Golog otoka, ali i melodrama koju pokreće ljubav.



„Inventivno komponovan roman je postigao utisak verodostojnosti u oživljavanju jedne tragične priče iz naše nedavne prošlosti bez obzira na to da li je fabula istinita ili ne. Da li je u pitanju triler, istorijski ili pak ljubavni roman, neka odluče čitaoci i kritičari. Goran Marković je uspeo majstorski sve konce radnje da izvede do kraja, i pričini zaista nesvakidašnji čitalački doživljaj“, rekao je Dejan Mihailović.


Književni kritičar Milan Vlajčić istakao je da je „potrebno imati veštinu da se ovakva priča ne pretvori u bljutavu političku melodramu. A ’Beogradski trio’ nije samo roman o Golom otoku, to je pre svega priča o ljudskoj sudbini. Ova knjiga nema nikakvu narativnu liniju od početka. Sve je od fragmenata i zanimljiva je prva napomena koju treba pažljivo pročitati gde pisac kaže ’izmišljotine, ako su deo umetničkog postupka, na neki način predstavljaju verodostojno svedočanstvo’“. Vlajčiću su posebno zanimljivi crnohumorni elementi, koji se provlače kroz knjigu.



„Ja sam reditelj i time sam se bavio celog života“, započeo je svoje izlaganje Goran Marković, „i ja sam falsifikovao stvarnost, to je moj posao i decenijama već to radim. Ja izmišljam stvari i pravim ih takvim da izgledaju kao da su stvarne. Ja nisam čovek koji piše velike misli ili dugačke rečenice. Kao reditelj, celog života sam se plašio literarnosti. Otuda takva struktura romana.“

Goran Marković ni sam ne zna kako ga je obuzela ta dramatična priča o Golom otoku i uvek se pitao zašto niko nije napravio priču o tome. Naveo je da je 30 godina prikupljao građu za ovu knjigu, razne dokumente o Golom otoku, a bilo je ljudi koji su se sami javljali da mu ispričaju svoje potresne priče.

Slučajan susret sa Darelom i istraživanje njega i njegovog života dalo mu je novu smernicu za roman.

 „Kad sam u mrtvačku temu Golog otoka ubacio ljubav, i kad sam počeo da sve to preobrćem na melodramu, osujećenu ljubavni vezu, onda je sve dobilo novi tok. Zaboravio sam sve što sam godinama skupljao i shvatio da imam obavezu jedino prema priči, sve ostalo je dekor. Nisam hteo da pravim nikakvo istorijsko svedočanstvo. U šali sa prijateljima nazivam ga erotski triler o Golom otoku.“



Glumac Tihomir Stanić nije krio oduševljenje romanom „Beogradski trio“. „Roman me je apsolutno fascinirao i očarao, pročitao sam ga za noć, brinuo sam o sudbinama njegovih junaka.“

 
Roman „Beogradski trio“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.
 
 

Нема коментара:

Постави коментар