Странице

уторак, 5. фебруар 2019.

Cante, baile, toque: flamenko, svetska kulturna baština

Diego Gallardo (2017)



Emotivno, vatreno, nadahnuto: Sve čari flamenka u srcu Beograda


Ključni datum u istoriji flamenka je 16. novembar 2010. godine. Toga dana UNESKO je ovu umetnost uvrstio na svoju reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, prepoznajući tako njenu sadašnjost, prošlost i budućnost, njenu tradicionalnost i avangardnost, kao i činjenicu da predstavlja jedan od najbogatijih i najsloženijih kulturnih izraza. Kandidaturu za upis na ovu listu podržali su ne samo ljudi iz sveta flamenka, već i građani i građanke širom sveta.  


U čemu je tajna flamenka? Da li je važnija emocija ili tehnika izvođenja, muzika ili pevanje? Ili pak pokret koji sve to zaokružuje? I kako je ovaj ples sa juga Španije uspeo da osvoji svet i izbori se za mesto na Uneskovoj listi nematerijalne kulturne baštine?

Posetioci Instituta Servantes moći će da pronađu odgovore na ova pitanja na novoj izložbi „Cante, baile, toque: flamenko, svetska kulturna baština“ španskog fotografa Dijega Galjarda Lopesa!
Autor izložbe, Dijego Galjardo, poseduje kolekciju koja broji preko 36 hiljada  fotografija o aktuelnom svetu flamenka. Prema njegovim rečima flamenko je osvojio svet jer izražava čitav niz osećanja i rasploženja (tuga, radost, tragična osećanja, sreću i strah) putem iskrenih i izražajnih reči, koje odišu konciznošću i jednostavnošću. Njegovi radovi izlagani su u galerijama širom sveta, od Fesa, Rabata i Lisabona, pa sve do Rija de Žaneira. On poseduje lični stil koji mu je obezbedio posebno mesto u okviru takozvane „flamenko fotografije“, zahvaljujući kojem je i osvajao različite nagrade.





Izložba fotografija „Cante, baile, toque: flamenko, svetska kulturna baština“ biće otvorena 14. februara u 19 časova u galeriji Instituta Servantes u Beogradu na kojoj će biti prikazani radovi španskog fotografa Dijega Galjarda Lopesa. Na fotografijama će posetioci videti „dušu“ u okviru tri serije fotografija.

Daleko od konvencionalnih, neretko stereotipnih prikaza flamenka, Galjardo Lopes otisnuo se u potragu za dušom flamenka, obilazeći kako velike koncerte tako i male klubove, okupljanja i takmičenja širom Španije i sveta. Sa svojim ličnim, osobitim stilom, Galjardo nije običan fotograf koji s vremena na vreme ima izlete na flamenko nastupe, on je neko ko je čvrsto rešio da baš ovu umetnost učini još poznatijom, koliko je to moguće.


 „Ne marim za poteškoće koje nastaju hvatanjem trenutka, iako ga uglavnom prate velike prepreke. Cilj je da se uhvati trenutak baš onakav kakav jeste. Ne služim se brojnim trikovima i naknadnim prepravkama koje mogu dovesti do gubljenja suštine“, tvrdi ovaj španski fotograf, jedan od najistaknutijih predstavnika takozvane struje flamenko fotografa.

Serija fotografija „Ženski glasovi flamenka“ (Flamencas con Voz), koja će biti izložena u dve celine sa fotografijama u boji, predstavlja posebni omaž ženi izvođaču, odnosno ženskom flamenko pevanju. Reč je o realnim portretima srednjeg formata, koji su nastajali u toku izvođenja i nisu retuširani. Jedan smeo prikaz znamenitih žena izvođača kao što su Remedios Amaja, Karmen Linares, Aurora Vargas, La Arhentina, Monse Kortes ili La Makanita, ali i mnogih drugih koje predstavljaju različite varijante flamenka.
Upotrebom grafike i digitalne umetnosti predstavljena je serija  Unlimited/Flamenco.Crom, jedna savremenija vizija flamenko umetnosti koja krasi izloge Instituta Servantes u Beogradu.
Međutim, serija fotografija koja je obeležila stvaralaštvo ovog autora jeste Flamencuras: crno-beli doživljaj nekih od najvećih imena iz sveta španskog flamenka (Pako de Lusija, Kristina Ojos, Rafael Amargo, Tomatito,...), pregled koji omogućava spoj tri varijante umetničkog izraza koje su nastale spajanjem vokalne muzike, plesne umetnosti i muzičke pratnje, poznatih još kao cante, baile i toque, termini kojima smo želeli da nazovemo ovu retrospektivnu izložbu.
Radno vreme galerije: 10-21 
Mesto:Institut Servantes (Beograd), Čika Ljubina, 19


Izložba „Cante, baile, toque: flamenko, svetska kulturna baština“ biće otvorena do kraja marta.

Нема коментара:

Постави коментар