Странице

петак, 30. август 2019.

Promociju novog muzičkog CD-ea Srđana Simeunovića




Promociju novog muzičkog CD-ea Srđana Simeunovića Sendana KADA SUNCE NESTAJE, održaće se u Beogradu, u Centru za kulturu "Vlado Divljan" u bisokopskoj sali (br.2), u nedelju, 1. septembra 2019. godine, sa početkom u 20:00 h.

Nedavno je objavljen novi muzički CD "Kada Sunce nestaje" sa devet muzičkih numera i tri pesme koje autor govori (poezija). Što se tiče muzike, četiri pesme su okrenute renesansnom zvuku, neke tradicionalnom, a pet pesama je u pop žanru. Producentski i aranžerski sve su napravljene različito, ali generalno to je njegov kantautorski zvuk.


Srđan Simeunović Sendan je napravio pesme za neke od najpoznatijih naših pop pevača, muzičara, glumca, horova (Bora Đorđević, Ivan Legende, Leontina, Jelena Tomašević, Aleksandra Radović, Gorica Popović, Tanja Bošković, horovi "Kolibri" i "Čarolija"...) - Rodjeni smo jednaki i pesma Nežni cvet bez latice, kao pesma solidarnosti sa decom sa invaliditetom. Prva pesma koja se nalazi na nekoliko mesta na You tube-u ima oko 150.000 pregleda, nažalost, često se skida ton sa nje, verovatno od strane nekih ljudi koji su protiv jednakosti. Pesma "Nežni cvet bez latice ima preko 10.000 pregleda.


Napravio je i pesmu "Bože ti nas vodi" - u pitanju je himna Hrama Apostola Petra i Apostola Pavla, koja se često izvodi u tom hramu i trebalo bi uskoro da doživi i studijsko izdanje.

Dugo godina već izvodi svoju muziku na različitim umetničkim mestima u Srbiji i šire i napokon je došlo i do realizacije muzičkog CD-ea. Pored muzike, član je i Udruženja književnika Srbije i potpredsednik Društva književnika Beograda. Objavio je deset knjiga u izdavačkim kućama: "Prosveta", "Prometej", "Partenon"... Urednik je književnog časopisa "Beogradski trougao".

51. BEMUS - na ovogodišnjem izdanju festivala: Vanesa Mej, Anđela Georgiu, Duško Gojković, Stjepko Gut




„ BEMUS za sobom ostavlja 50 zlatnih godina ispunjenih veličanstvenim koncertima najvećih stranih i domaćih umetnika i ansambala, i stupa u novo doba, u kome se od njega očekuju još viši dometi. Novi duh vremena, nova publika i novi mediji, te civilizacija koja danas hrli identičnim globalnim vrednostima i potrebama, često lišena kulturne raznolikosti koju je u ranijim vremenima cenila kao kvalitet, nalažu i naglašeniju potrebu za Festivalom koji predstavlja prepoznatljivu i visoko rangiranu odrednicu na svetskoj mapi muzičkih događaja.

U selekciji 51. BEMUS-a svaki od odabranih koncerata predstavlja nesvakidašnju priliku za najviše muzičke domete i predviđa superiorni kvalitet.

Od otvaranja BEMUS-a sa jednom od najvećih operskih diva današnjice, sopranom Anđelom Georgiu, preko legendarnih Duška Gojkovića i Stjepka Guta, našeg flautskog doajena Ljubiše Jovanovića, izvanrednog engleskog vokalnog ansambla Kvins siks, čuvene violončelistkinje Natali Klajn, verovatno najvećeg virtuoza današnjice na baroknoj violini Dmitrija Sinkovskog te novog kineskog pijanističkog čuda Niu Niu-a, do završnice i proslave 80 godina našeg elitnog Hora RTS, koji će uz Zbor HRT izvesti "Svenoćno bdenje" Rahmanjinova - može se reći da bi svaki nastup bio ukras bilo kog prestižnog svetskog festivala.

Naš identitet i tradiciju čuvamo "Saborom u pet slika", najbolji mladi umetnici ponovo imaju svoje veče, zajedno proslavljamo i 150 godina Narodnog pozorišta sa Konjovićevom "Koštanom". Na kraju, po atraktivnosti, čak i za publiku koja inače ne posećuje često koncerte umetničke muzike, posebno se na ovogodišnjem BEMUS-u izdvaja nastup planetarne muzičke zvezde, violinistkinje Vanese Mej.

Kosmopolitski duh Beograda se i dalje prepoznaje po jedinstvenoj muzičkoj publici izgrađenog ukusa, koja zaslužuje- najbolje. Kao potpisnik ovogodišnje selekcije uveren sam da ljubitelji kvalitetne muzike ponovo dobijaju svetkovinu koju ne smeju da propuste. “

Umetnički direktor festivala, Bojan Suđić


Sutra u subotu, 31. avgusta počinje prodaja ulaznica za 51. Bemus.

Karte se mogu kupiti online preko tickets.rs i na blagajnama dvorana u skladu sa njihovim redovnim radnim vremenom (Sava centar, Kolarčeva zadužbina i Kombank dvorana).


ПРОГРАМ 51. БЕМУС-а

 



Од 6. до 19. октобра 2019. године

Недеља, 6. октобар, Сава центар у 20:00
СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ
СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР И ХОР РТС
Диригент: БОЈАН СУЂИЋ
Солисти АНЂЕЛА ГЕОРГИЈУ, сопран, ТЕОДОР ИЛИНКАЈ, тенор
Цене улазница: 1200, 1900, 2700, 3500

Анђела Георгију, један од највећих сопрана нашег времена, отвара 51. Бемус уз румунског тенора Теодора Илинкаја и Симфонијски оркестар и хор РТС-а под управом Бојана Суђића. Често поређена са Маријом Калас, Георгију наступа на најзначајнијим светским оперским сценама као што су Метрополитен опера у Њујорку, Ковент Гарден у Лондону, Бечка државна опера и миланска Скала. Краси је и завидна дискографија за куће EMI Classics и Decca, а њен репертоар обележавају главне улоге сопранског фаха, првенствено из опера Пучинија.



 

Понедељак, 7. октобар, Комбанк дворана у 20:00
ГУДАЧКИ ОРКЕСТАР & БИГ БЕНД РТС
ДУШКО ГОЈКОВИЋ, труба, са триом
СТЈЕПКО ГУТ, труба
Цене улазница: 1200, 1600, 2000

Душко Гојковић, џез трубач, аранжер и композитор, током богате каријере стекао је истинску препознатљивост на светској џез сцени. После студија на Музичкој академији у Београду каријеру наставља са најчувенијим џез уметницима свих епоха и нација, изграђујући себе и свој звук до светске препознатљивости на преко 30 албума.
Сцену Комбанк дворане Душко Гојковић ће делити са својим тријом састављеним од врсних џез мајстора, Стјепком Гутом, нашим такође чувеним трубачем, као и Биг бендом и Гудачким оркестром Музичке продукције РТС.

Уторак, 8. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
ЉУБИША ЈОВАНОВИЋ, флаута – 40 година уметничког рада
КАМЕРАТА СЕРБИКА
Диригент: ИГОР ГРУПМАН
Солисти: ЈУБИН КИМ, флаута, ГУОЛИАНГ ХАН, флаута
Цена улазница: 600

Флаутиста Љубиша Јовановић један је од наших најзначајнијих и најактивнијих музичких уметника. Овим концертом он обележава 40 година уметничког рада посвећеног врхунском концертирању, али и педагогији, дириговању и неуморном ангажману у раду са младима. Гости на овим концерту биће велике интернационалне звезде – флаутисти Јубин Ким из Јужне Кореје, први флаутиста берлинског Концертхауса и нaјмлађи победник Такмичења у Женеви, и Гуолианг Хан из Кине, први флаутиста Кинеског Националног симфонијског оркестра и професор флауте на пекиншком Централном музичком конзерваторијуму.


Среда, 9. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
THE QUEEN’S SIX, вокални ансамбл
Цене улазница: 800, 1200, 1500

The Queen Six су вокални секстет састављен од професионалних певача Виндзорске капеле, који свакодневно певају на богослужењима и свим краљевским церемонијама. Њихов репертоар излази из оквира дворца Краљице Елизабете II освајајући ширу публику и креће се од једноставних средњовековних напева и ренесансних дела, преко песама за лов, до џеза и поп аранжмана. 



Четвртак, 10. октобар, Сава центар у 20:00
ВАНЕСА МЕЈ, виолина и камерни ансамбл
Цене улазница: 1500, 2000, 2500, 3000, 3500

Ванеса Меј, међу публиком окарактерисана и као поп икона класичне музике, померила је музичке границе у 16. години објављивањем првог „поп“ албума Violin Player, стварајући неуобичајен стил комбиновањем класичног, поп, џез и техно звука, али и упечатљивим сценским изгледом. У Гинисову књигу ушла је као најмлађи инструменталиста који је снимио виолинске концерте Бетовена и Чајковског, а њен култни аранжман Бахове Токате и фуге у де молу и даље је једна од најслушанијих класичних нумера икада. Са продатих преко 10 милиона албума широм света, сматра се једним од најзаначајнијих виолиниста који су обележили свет интерпретације краљице инструмената.

Субота, 12. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
КАМЕРНИ ОРКЕСТАР СЛОВЕНАЧКЕ ФИЛХАРМОНИЈЕ
Солиста: НАТАЛИ КЛАЈН, виолончело
Цене улазница: 600, 800, 1000

Британска виолончелисткиња Натали Клајн је доспела у жижу музичке јавности освајањем титуле Би-Би-Си Млади уметник године 1994. Била је први британски победник Евровизијског такмичења младих музичара, а награђена је и Класичном БРИТ наградом за најбољег британског извођача. Дебитовала је на чувеном Промсу 1997, а потом је била један од првих уметника позваних да се придруже новој шеми нашироко слушаног Би-Би-Си Радија 3. Ексклузивно снима за кућу Hyperion. Наступа са свим најзначајнијим британским оркестрима, али и Монтреалском симфонијом, Националним оркестром Лиона, Новозеландском симфонијом и филхармонијским оркестром Буенос Аиреса. На концерту у оквиру 51. Бемуса наступиће уз Камерни оркестар Словеначке филхармоније.

Недеља, 13. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
ДМИТРИJ СИНКОВСКИ, виолина и контратенор
АНСАМБЛ “LA VOCE STRUMENTALE”
Цене улазница: 600, 800, 1000

Упознајте Дмитрија Синковског – виолинисту који пева! Овај несвакидашњи музички геније не само да је врхунски виолиниста, већ и својим гласом контратенора осваја све поштоваоце старог барокног и ранокласичног репертоара доносећи бравурозне интерпретације било на својој виолини Руђери из 1675, било невероватним гласом. Синковски је врата врхунског извођаштва отворио победом на чувеном Баховом такмичењу, а од тада наступа широм света, између осталих и са својим ансамблом Инструментални глас.

Уторак, 15. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
НИУ НИУ, клавир
Цене улазница: 800, 1000, 1200

Кинеско пијанистичко чудо од детета - Ниу Ниу, дебитовао је у шестој години, а већ у осмој је постао најмлађи студент у историји Шангајског конзерваторијума! У десетој години, као најмлађи пијаниста икада, потписао је ексклузивни уговор са EMI Classics. Наступа у најзначајним светским музичким дворанама, а ове сезоне је на светској турнеји.

Среда, 16. октобар, Народно позориште у 19.30
Петар Коњовић: КОШТАНА, опера у два чина
У сарадњи са Народним позориштем поводом 150 година постојања
Цене улазница: 200, 400, 500, 700, 1000, 1200

У част велике годишњице националног театра ова наша реномирана кућа поставила је оперу Петра Коњовића Коштана, писану по драми Боре Станковића, а у режији Југа Радивојевића. Фантастични врањански фолклорни мотиви уткани су у рухо овог драмског и музичког ремек дела, а водећи оперски уметници Народног позоришта, укључујући хор, оркестар и балетски ансамбл допринели су монументалности овог јединственог националног уметничког драгуља. 


Субота, 19. октобар, Коларчева задужбина у 20:00
СВЕЧАНО ЗАТВАРАЊЕ
ХОР РТС – 80 ГОДИНА
ХОР ХРТ
Диригент: БОЈАН СУЂИЋ
Цене улазница: 800, 1000, 1200

Свеноћно бденије Сергеја Рахмањинова биће централно дело репертоара удружених хорских ансамбала Радио телевизије Србије и Хрватске радио телевизије. Невероватно духовно дело спојиће два најзначајнија хора наших простора под управом Бојана Суђића. Овај концерт и поред тога што затвара 51. Бемус, свакако отвара нову страницу музичког извођаштва у Београду и нове етапе живота нашег најзначајнијег фестивала уметничке музике.

                                                                                             
                                                              

Serija GRUDI osvojila nagradu žirija u Seulu




Serija rediteljke Marije Perović Grudi  osvojila je Specijalnu nagradu žirija (uz južnoafričku seriju The Herd) u Južnoj Koreji na International Drama Awards 2019 na svečanoj ceremoniji dodele nagrada 28. avgusta u Seulu.


Marija Perović izjavila je tokom uručenja nagrade:  

“Drago mi je što ste ovde 8500 km  udaljeni od moje zemlje Crne Gore prepoznali iskrenost i predanost koju smo svi uložili u seriju GRUDI. I želela bih da se zahvalim svima koji su radili sa mnom, jer su svi zaslužni za ovaj divan uspeh.” 


Nakon ceremonije i proslave Marija je podelila sa nama utiske: 

“Gledala sam nakanadno direktan prenos dogadjaja ovdje u Seulu. I nezamislivo je da se vide kadrovi Nikšića, divna i meni prekrasna lica glumaca, da se čuje jezik ispod korejskog, koji mi razumijemo, oni ne....dok se ispisuje BREASTS...i da na kraju sam bila i srećna i ponosna, i nisam mogla da vjerujem da je svima nama istinski ,koji smo radili na GRUDIMA pripala specijalna nagrada žirija... Ovaj  fudbalski rečeno trofej bi sada nekako trebalo spakovati i prebaciti , a metaforično plasirati dalje svima onima koji jesu zainteresovani da vide GRUDI , nase GRUDI u velikom i umreženom svetu.”

Radnja serije smeštena je u Nikšić. Likovi su pripadnici srednje klase, intelektualci, neostvareni i šarmantni antijunaci, roditelji i oni koji pokušavaju da se ostvare kao roditelji. Jedna od ključnih tema je borba protiv kancera dojke. Tema priče je generacijsko, gimnazijsko prijateljstvo, a dramski razlog bolest, tako da se skreće pažnja na vrline i mane savremenog društva: tempo života, trka za afirmisanjem, opstanak, prijateljstvo, podrška, generacijski sukob i želja za boljim životom.



Uloge tumače: Dubravka Drakić, Nada Šargin, Marija Škaričić, Vojin Ćetković, Mira Banjac, Peđa Bjelac, Jelena Đukić, Danilo Lončarević, Branimir Popović, Aleksandar Đurica ...

Na osnovu serije napravljen je i film, po scenariju Vladislave Vojinović i Marije Perović, koji je imao uspešnu projekciju na festivalu u Herceg Novom i očekuje se da uskoro stigne u bioskope širom Srbije.

Platforma Contemporary Balkan Art





Platforma Contemporary Balkan Art osnovana je u Londonu sa ciljem promocije savremenih umetnika iz jugoistočne Evrope. 

Drugu godinu za redom, Southeast European Future Festival (SEFF), koji se održava u londonskom kulturnom centru Rich Mix, će predstaviti selekciju najistaknutijih umetnika iz regiona, sa posebnim fokusom na dokumentarni filmi dokumentarnu fotografiju.U galeriji Mezzanine posetioci će moći da vide izložbu Perspectives: Photography Storytellingu trajanju od 29. avgusta do 15. septembra 2019. 

Radovi petnaest eminentnih fotografkinja iz šest zemalja svedoče da slika može poslužiti kao pokretačdruštvenih promena i novog sagledavanja proživljenih iskustava. One podstiču razmišanja o aktuelnim problemima uključujući ljudska prava ženske populacije, te stoga izložene fotografije prikazuju različite priče kako u vezi sa rodom, feminizmom i seksualnošću, tako i u vezi sa ruralnim životom u marginalizovanim grupacijama kao što su izbeglice, LGBT+, itd. 



Pitanja identiteta i ljudske slabosti su kontekstualizovana kroz modnu i teatralnu fotografiju kao i pejzažne prizore i posleratni fotozurnalizam. Sve ovo čini dotične fotografkinje izuzetno priznatima na lokalnoj i medjunarodnoj sceni. Fotografkinje učesnice: Katja Goljat, Jelena Janković, Marija Janković, Imrana Kapetanović, Boryana Katsarova, Sanja Knežević, Glorija Lizde, Lazara Marinković, Dijana Muminović, Mia Novakova, Andjela Petrovski, Roxana Pop, Senja Vild, Marcella Zanki and Jelena Žigić.

U subotu, 14. septembra, SEFF otvaraju dva istaknuta filma, IKEA for YUrediteljke Marije RatkovićVidakovići Okupirani bioskopSenke Domanović, dobitnice glavne nagrade na Martovskom festivalu. Nakon projekcija, publika će imati priliku da prisustvuje panel diskusiji ‘Sta je tebi Jugoslavija?’ na temu preispitivanja nasih secanja u vezu Jugoslavije. U večernjem terminu biće prikazan film Nebeska temakoji se bavi životom i delom Vlade Divljana. Zbog interesovanja film će biti repriziran u nedelju tokom dana.U nedelju, 15. septembra, publika će moći da vidi ostvarenje Born Just NowRoberta Adanta, film o Marti Jovanovići njenoj odluci da se opredeli za umetnost umesto braka i nasilja. Nakon projekcije biće organizovana još jedna panel diskusija gde će se razgovarati sa grupom fotografkinja čiji će radovi biti izloženi u galeriji Mezzanine. Nakon panela biće prikazan Golirediteljke Tihe Gudac, film o životima i sudbinama grupe ljudi sa Golog otoka. SEFF će zatvoriti Honeyland, film o povratku prirodi, gajenju pcela i pratećim izazovima, u režiji Tamare Kotevske i Ljubomira Stefanova.

Za više informacija u vezi sa festivalom, pogledajte OVDE.